UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЦРУ застерігало Україну від атаки на Nord Stream — розслідування ЗМІ

Водночас, за даними джерел, причетність України - лише одна з версій.

ЦРУ застерігало Україну від знищення Nord Stream за кілька місяців до атаки на газопроводи після отримання інформації про плани Києва від нідерландської військової розвідки. Про це йдеться у розслідуванні видань ARD, SWR, «Die Zeit» і голландського телебачення NOS/Nieuwsuur.

Як пишуть журналісти, військова розвідка Нідерландів MIVD отримала інформацію про ймовірну атаку на «Північний потік» від неназваного джерела в Україні в червні, за три місяці до серії підводних вибухів. Нідерландські спецслужби повідомили США, а ті, у свою чергу, зв’язалися з Україною.

Джерела стверджують, що операцією проти «Північного потоку», яка мала відбутися в середині червня 2022 року, керував Головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний.

ЦРУ захищеними лініями зв’язку сповістило про ці плани країни-союзники, включаючи Німеччину. Хоча ЦРУ сприйняли попередження серйозно, джерела стверджують, що у розвідки виникли сумніви щодо здатності України здійснити таку атаку, яка вимагала  розміщення вибухових пристроїв глибоко під Балтійським морем.

Зрештою,  ЦРУ отримало інформацію про те, що Україна скасувала початковий план, і наприкінці літа повідомило союзникам, що рівень загрози такої операції зменшився.

А вже наступного місяця серія потужних підводних вибухів розірвала три з чотирьох основних труб Nord Stream.

Андрій Черняк, речник української військової розвідки, відповідаючи на запитання про розслідування ЦРУ у вівторок, спростував причетність України до вибухів.

У нещодавньому інтерв’ю виданню BILD  президент Володимир Зеленський так само заперечив будь-яку причетність України до нападу.

«Я президент і даю відповідні розпорядження. Нічого подібного Україна не робила. Я б ніколи не вчинив так», — сказав Зеленський . 

Як пише видання із посиланням на джерело, яке було присутнє під час  розмови директора ЦРУ Вільяма Бернс на зустрічі з європейським колегою в жовтні минулого року, він заявив, що наявні докази не вказують на Росію. На запитання, чи це могла зробити Україна, він відповів: «Сподіваюся, що ні».

Минулого тижня газета The Wall Street Journal повідомила, що німецькі слідчі вивчають докази того, що українська диверсійна група використовувала Польщу, сусідку з Європейським Союзом і союзника НАТО, як центр матеріально-технічного забезпечення та фінансування минулорічної атаки. Слідчі не звинуватили в причетності уряд Польщі чи будь-кого з польських офіційних осіб.

Джерела в розвідувальних службах зазначають, що впевненості у тому, хто саме стоїть за диверсією на «Північних потоках», досі немає і розглядаються кілька версій, зокрема й причетність України.

Співрозмовник журналістів додав, що про результати розслідування диверсії навряд чи вдасться дізнатись найближчим часом.

Версія про «український слід» одночасно з’явилася в низці провідних західних видань. Як і до того, наприкінці минулого року, пройшла інформація з посиланням на «деяких західних керівників», «численних офіційних осіб», «23 дипломатів і розвідників з дев’яти країн» про те, що кількамісячне розслідування не підтвердило російського авторства диверсії.

«Хто і навіщо придумав, що Україна підірвала "Північні потоки"?» пояснює президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар.