UA / RU
Підтримати ZN.ua

Цього тижня парламент Туреччини має проголосувати за заявку Швеції на вступ до НАТО – ЗМІ

США зробили схвалення Туреччини передумовою для продажу винищувачів F-16

Цього тижня турецький парламент має проголосувати за вступ Швеції до НАТО, що наблизить Альянс до завершення свого розширення з півночі. Партія президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, яка має більшість у парламенті домагатиметься схвалення ратифікації довгоочікуваного членства Швеції в НАТО, повідомив агентству Bloomberg 22 січня високопоставлений урядовець, який говорив на умовах анонімності.

Підтримка Ердоганом членства Швеції є частиною складної мережі геополітичних кроків. Його адміністрація намагається придбати 40 нових винищувачів F-16 і 79 комплектів для модернізації існуючого парку військових літаків з 2021 року. Президент Джо Байден поставив схвалення Туреччиною членства Швеції в НАТО як передумову для продажу винищувачів Анкарі. Ердоган також заявив, що ці два питання пов'язані між собою і можуть бути вирішені лише разом. 

Читайте також: Швеція назвала головне зовнішньополітичне завдання. І це не НАТО

Схвалення Туреччини залишить Угорщину останньою перешкодою на шляху розширення блоку до скандинавських країн – процесу, який триває вже понад півтора року. Вступ Швеції зміцнить НАТО, посилюючи його північне охоплення і покращуючи його здатність захищати свій східний фланг після вступу Фінляндії в квітні 2023 року. Дві північні країни, які раніше уникали членства у військових альянсах, подали заявки на вступ невдовзі після того, як Росія розпочала відкриту війну в Україні на початку 2022 року.

Очікується, що Швеція відправить сотні військових до Латвії для посилення там сил НАТО після того, як вона набуде повноправного членства в альянсі. Станом на 2022 рік Альянс мав близько 1700 військовослужбовців у Латвії в рамках своєї посиленої передової присутності, подібно до бойових груп в інших країнах Балтії і Польщі.

Читайте також: «У Швеції може бути війна»: міністр цивільної оборони країни закликав шведів готуватися до таких подій

Нагадаємо, держсекретар США Ентоні Блінкен, за підсумками свого візиту до Стамбула 6 січня, заявив, що Туреччина може ратифікувати членство Швеції в НАТО «найближчими тижнями». Єдиною формальною перешкодою залишиться ратифікація заявки з боку Угорщини. Минулого закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявляв, що його країна підтримає заявку Швеції, щойно Туреччина дасть знак, що вона також готова це зробити.