Президент Дональд Трамп зіштовхнувся з критикою після того, як він не засудив відкрито групи "правих", які пройшлися маршем через Шарлоттсвілль, салютуючи по-нацистськи і вигукуючи: "Хайль Трамп".
Після сутичок радикалів і їхніх противників, а також загибелі кількох людей, президент США сказав, що в цьому винні "різні сторони". В результаті навіть впливові республіканці, такі як Марко Рубіо, Корі Гарднер і Кріс Крісті закликали Трампа більш чітко висловити свій осуд радикалів.
Про це пише The Guardian, додаючи, що, звісно ж, не бракувало і критики з боку демократів.
Однак, республіканець Гарднер закликав президента чітко засудити "правих" расистів: "Ми повинні називати зло своїм іменем. В даному випадку йдеться про "білих расистів" і домашній тероризм".
Рубіо теж написав на своїй сторінці в Twitter: "Немає нічого патріотичного в нацистах, ККК чи білій зверхності. Все це якраз стоїть на протилежному боці від того, якою хоче бути Америка".
Крісті, який став помітним прихильником Трампа і неодноразово захищав президента, теж цього разу виступив з критикою: "Ми відкидаємо расизм і насильство білих націоналістів, які діяли у Шарлоттсвіллі. Кожен при владі повинен висловитися відкрито".
У неділю радник з внутрішніх справ Білого дому Том Боссерт виправдав слова Трампа, заявивши, що серед мирних демонстрантів, які виступали проти "правих", були ті, хто вдавався до насильства. І лише під тиском Боссерт окремо засудив расистські групи.
Через посилення невдоволення заявою Трампа Білий дім, зрештою, оприлюднив заяву, в якій наголосив, що президент США жорстко засуджує всі форми насильства, ненависті і фанатизму.
"Це, звісно, включає прихильників ідей вищості білої раси, ККК, неонацистів і всі екстремістські груп. Він закликав до національної єдності", - йшлося у заяві Білого дому.
Після неї віце-президент Майк Пенс теж оголосив: "Ми не потерпимо ненависть і насильтсво з боку білих радикалів, неонацистів чи ККК. Цим небезпечним групам не місце у американському суспільному житті і дебатах. І ми засуджуємо їх у найжорстськіший спосіб". Донька президента Іванка Трамп прямо написала в Twitter: "У суспільстві немає місця расизму, білій зверхності і неонацизму". Однак, сам президент досі прямо не засудив нетерпиміть і насильство в Шарлоттсвіллі навіть на Twitter.
Раніше мер Шарлоттсвілля звинуватив Трампа у спалаху насильства. На його думку, вся кампанія Трампа була побудована на заохоченні нетерпимості і відмови від засудження проявів екстремізму, що і посприяло пійому руху "білих націоналістів".
Як повідомлялося, у суботу, 12 серпня, вранці в Шарлоттсвіллі почалися зіткнення так званих "білих націоналістів" і громадян, які виступають проти їх дій. Радикали стихійно провели смолоскипну ходу напередодні запланованої акції "Єдність правих". Вони виступали проти рішення місцевої влади знести пам'ятник головнокомандувачу армії Конфедеративних Штатів Америки Роберту Едварду. В ході мирної акції член "правої" групи скерував свій автомобіль проти натовпу, вбивши одну 32-річну жінку і поранивши ще 19 людей.