UA / RU
Підтримати ZN.ua

Трамп збрехав про унікальність США в наданні громадянства за фактом народження - WP

Трамп збрехав, кажучи, що США є єдиною країною, що надає громадянство за правом народження. Такий закон діє щонайменше у 30 країнах.

У вівторок президент США Дональд Трамп заявив про плани скасувати автоматичне надання громадянства Сполучених Штатів за фактом народження на території країни дітей нелегалів або негромадян. За його словами, він видасть розпорядження про скасування 14-ої поправки до конституції, яка говорить, що всі, хто народився в США, є громадянами країни, пише The Washington Post.

"Ми єдина країна в світі, до якої можна приїхати, народити дитину і вона отримає громадянство США з усіма його привілеями", - заявив Трамп в інтерв'ю виданню Axios.

Він помиляється.

Щонайменше у 30 країнах практикується принцип jus soli, також відомий як "право землі", що надає право отримання громадянства особам, що народилися на території цієї держави. Простіше кажучи, громадянство за правом народження. Jus soli закріплений в законодавстві США, Канади і майже всіх країн Південної і Центральної Америки. Соціолог Джон Скрентні припустив, що jus soli більш розвинений в західній півкулі через колоніальну історію регіону. Традиційно, м'які закони про натуралізацію зробили подорожі й переїзд в Новий Світ більш привабливими для європейців. Це було важливо, тому що "змусити людей переїжджати - це хороший спосіб встановити владу".

Незважаючи на те, що більшість європейських країн не надають автоматичне громадянство за народженням, багато з них полегшують процедуру таким чином, щоб діти, народжені на їх території, отримали статус пізніше.

"У восьми європейських країн - Бельгія, Фінляндія, Франція, Греція, Італія, Нідерланди, Іспанія та Сполучене Королівство, є сильні передумови до jus soli. Діти, що народилися від іноземних батьків на території цих країн, можуть легко отримати громадянство. Наприклад, у Франції, це можливо після перебування в країні протягом п'яти років", - сказала Шарлін Беккер з правозахисної організації "Угорський Гельсінкський комітет", зазначивши, що у сімнадцяти країн є також гарантії легалізації дітей без громадянства.

Існують докази того, що скасування jus soli може призвести до кризи прав людини. Без документів мігранти не можуть відвідувати школу або отримати роботу. Коли Домініканська Республіка скасувала громадянство за правом народження, вона створила клас з 200 тисяч апатридів, включаючи 60 тисяч дітей.

У Японії сотні тисяч етнічних корейців десятиліттями жили без громадянства. Багато з них переїхали туди після того, як Японія анексувала Корею в 1910 році. Шістсот тисяч людей залишилися там після закінчення Другої світової війни. Японія відкликала своє громадянство, і вони втратили право голосу і були позбавлені більшості робочих місць.

30 жовтня в інтерв'ю американському виданню Трамп заявив про плани скасувати автоматичне надання громадянства Сполучених Штатів за фактом народження на території країни дітей нелегалів або негромадян. За словами Трампа, для цього не потрібно вносити поправки до Конституції США та для цього достатньо президентського указу.

Проте перший розділ 14-ої поправки до Конституції США говорить про те, що всі, хто народився в США є громадянами країни. Поправку ухвалили після Громадянської війни в США, 9 липня 1868 року.