Про часткове скасування змін, які у відносинах з комуністичною 3 запровадив два роки тому президент Барак Обама, його республіканський наступник оголосить сьогодні в Маямі. І зробить він це посеред району, який називають "малою Гаваною", де мешкають кубинські імігранти.
Зокрема, Дональд Трамп збирається зробити жорсткішими правила, які стосуються торгівлі з Кубою і індивідуальних туристичних поїздок американців на острів.
Про це повідомляє Gazeta Wyborcza, додаючи, що американський президент все ж не розриває дипломатичних відносин з Кубою, які Обама відновив через 52 роки. Він також залищить у сил дозвіл на організовані подорожі американців на острів з освітньою, науковою, релігійною чи гуманітарною місією. Також він збереже дозвіл кубинським емігрантам подорожувати на батьківщину і пересилати гроші родичам.
Однак, як йдеться в рішенні Трампа, нова американська позиція говорить, що тепер "США будуть керуватися інтересами національної безпеки і солідарністю з кубинським народом.
"Я буду підтримувати стабільну, багату і вільну Кубу. Але нам потрібно зробити все, щоб американські гроші не йшли на рахунки режиму, який не відповідає головним вимогам вільного і справедливого суспільства", - пише Трамп у вступі до нових директив.
Серед найважливіших змін - заборона американським компаніям вести торгівлю і будь-які відносини з державним кубинським концерном GAESA, який обслуговує армію Куби. Однак, в комуністичній країні на GAESA припадає дві треті від всієї економічної активності. Компанія об'єднує діяльність у фінансовій сфері, експорті і імпорті, туризмі, а також володіє мережами крамниць, ресторанів, портами і яхтовими пристанями, проводить банківські перерахунки, торгує і здає в оренду нерухомість. З огляду на все це, не важко зрозуміти, наскільки велким ударом для Куби в цілому буде заборона Трампа вести справи з GAESA. Жоден американець не зможе навіть зупинитися в жодному пристойному готелі на Кубі, тому що всі вони належать одній кубинській компанії.
Також Трамп обмежить повітряне і поромне сполучення між США і Кубою. Хоча американці зможуть і на далі привозити з собою певну кількість сигар і рому "для особистого користування". Обмеження можуть відтитися на обсязі туристичного руху. За останній рік поїздки американців на Кубу стали масовими. За п'ять місяців 2017 року на острові побували 285 тисяч американців. До кінця року їхня кількість перевалила б за 500 тисяч, якби старі умови, запроваджені в часи Обами, лишилися в силі.
Американський бізнес намагався відмовити Трампа від перегляду політики щодо Куби. Але лобі, зосереджене навколо сенатора Марка Рубіо і інших республіканських політиків кубинського походження, виявилося сильнішим. Вони добиваються, щоб США підходили до комуністичної диктатури з позиції "твердої руки".
Головним наративом змін у кубинській політиці стало твердження, що відкриття американських дверей в часи Обами не принесло Кубі свободу і демократію, не змусило кубинську диктатуру проводити реформи, а користь від торгівлі в першу чергу пішла на користь режму. З іншого боку, повне ембарго і ізоляція Куби тривала 52 роки. І це теж не принесло свободу острову, а лише зміцнило диктатуру Фіделя Кастро.
Нагадаємо, в кінці 2014 року США і Куба поступово почали дипломатичне зближення. У липні 2015 року, після більш ніж півстолітнього перерви, відкрилися посольства США на Кубі і Куби – у США.
17 лютого 2016 року Куба і США підписали угоду про відновлення авіасполучення.
22 березня 2016-го острівну державу відвідав президент США Барак Обама. Він став першим президентом в історії країни, побували на Кубі, після Джона Калвіна Куліджа, здійснив візит до Гавани в 1928 році.