Президент США Дональд Трамп пригрозив Туреччині економічною катастрофою і послабити турецьку ліру, якщо Анкара нападе на союзників Сполучених Штатів в Сирії, курдів, після того, як Вашингтон виведе свої війська з території близькосхідної країни.
Відносини між двома союзниками по НАТО були натягнуті через підтримку США курдської YPG, яку Туреччина розглядає як продовження забороненої в країні "Робочої партії Курдистану" (РПК), яка веде повстанський рух на турецькій землі протягом десятиліть.
Дипломатична криза минулого року, коли Трамп запровадив санкції проти двох міністрів президента Реджепа Таїпа Ердогана і підняв мита на експорт турецького металу, допомогла підштовхнути турецьку ліру до рекордно низького рівня в серпні.
У неділю Трамп заявив, що США починають виведення військ з Сирії, про що він оголосив у грудні.
"Починаючи довгоочікуване виведення військ з Сирії, одночасно наносячи удар по невеликому територіальному халіфату ІДІЛ, що залишився, причому з багатьох сторін. Ми вдаримо знову з існуючої бази поруч, якщо вона реформується. Економічно опустошим Туреччину, якщо вона нападе на курдів. [Потрібно] створити 32-кілометрову безпечну зону", - написав Трамп в Twitter. "Точно так само не хочу, щоб курди провокували Туреччину. Росія, Іран і Сирія стали найбільшими бенефіціарами довгострокової політики США щодо знищення ІДІЛ в Сирії - природних ворогів. Ми також виграємо, але настав час повернути наші війська додому".
Як повідомлялося, 19 грудня Білий дім і Пентагон повідомили про виведення американських військ з Сирії у зв'язку з переходом до "нової стадії" військової операції проти угруповання "Ісламська держава". За даними американських ЗМІ, Пентагон намагався відрадити президента Дональда Трампа від цього кроку.
На тлі рішення Трампа про виведення військ з Сирії міністр оборони США Джеймс Меттіс оголосив про свою відставку. З 1 січня обов'язки міністра оборони виконує заступник голови Пентагону Патрік Shanahan.
Британія, Франція, Німеччина і Данія – ключові союзники США в коаліції проти "Ісламської держави" - розкритикували рішення Трампа, вказавши на небезпеку реорганізації терористичних осередків в Сирії. Голова МЗС Данії Андерс Самуельсен закликав ЄС скоординувати дії, щоб переконати Вашингтон.
Президент Росії Володимир Путін назвав рішення Трампа про виведення військ з Сирії "правильним", а Туреччина перекинула додаткові війська на сирійський кордон.
Озброєна опозиційна коаліція "Сили демократичної Сирії" розцінила дії США як "удар в спину".