Нинішня і найбільш благодатна фаза президентства Дональда Трампа - фаза, яка включає в себе безперервну демонізацію конгресменів з числа меншин і схвалення північнокорейського комунізму - почалася ретроспективно, 8 травня на мітингу в Панама-Сіті. Саме там Дональд Трамп мовчазно схвалив застосування насильства проти іммігрантів, пише головний редактор журналу The Atlantic Джеффрі Голдберг.
Автор зазначає, що мітинг в Панама-Сіті не був особливо примітним. Його посил був типово бездушним. Трамп намагався спровокувати почуття глибокої невпевненості серед своїх послідовників у стилі досвідченого популістського проповідника - він потішив їх его, назвавши їх справжньою елітою Америки. Час від часу його риторика була страшнішою, хоча і не така, як звичайно. Він зробив козлом відпущення Пуерто-Ріко; він підтримав натовп у заклику посадити у в'язницю Гілларі Клінтон; він похвалив республіканського сенатора Марко Рубіо, якого він критикував; він поділився своїми безладними думками про General Motors; він фантастично заявив: "Ми віримо у верховенство закону".
Пізніше в безладному своєму виступі, коли Трамп обговорював роботу офіцерів прикордонного патруля, він висловив, а потім відкинув ідею про те, щоб дозволити їм застосовувати насильство щодо мігрантів.
"І не забувайте - ми не дозволяємо їм і ми не можемо дозволити їм використовувати зброю", - сказав він. "Ми не можемо. Інші країни роблять. Ми не можемо. Я б ніколи цього не зробив. Але як зупиніти цих людей? Ми не можемо. Там...", - сказав Трамп на мітингу і саме в той момент його перебила жінок з натовпу.
"Стріляйте по них!" - крикнула вона.
Президент вважає це смішним, як і його аудиторія. "Тільки у Флориді це може зійти з рук". Він на мить замовк, щоб отримати схвалення натовпу.
Голдберг пише, що варто зупинитися на тому виборі, який був доступний президенту в той момент. Трамп зіткнувся з людиною з натовпу, яка виступала за вбивство іммігрантів. Він міг би, подібно Джону Маккейну, використовувати неприємний момент, щоб дати урок про моральну необхідність ненасильства і риторичну стриманість. Але Трамп у багатьох відношеннях є характерологічною протилежністю Маккейна, і тому він заохочував насильство.
Автор попереджає, що цей останній етап президентства Трампа є самим небезпечним на сьогоднішній день. Звичайно, в минулому він неодноразово заохочував насильство. У березні, в інтерв'ю виданню правого спрямування Breitbart, Трамп дав зрозуміти, що симпатизує тим з його прихильників, які можуть відчувати себе вимушеними вдатися до насильства від його імені. І він говорив про пресу так, щоб стимулювати думки про насильство серед його палких прихильників.
Але на цьому останньому етапі його риторика стала особливо широкою, продовжує Голдберг. Темношкірі люди взагалі стали його мішенями. І немає жодних підстав сподіватися, що він зміниться. Його послідовники винагороджують радикалізм, а його гендлери є одними з найбільш цинічних фігур в американській політичній історії. Його помічниця Келліанн Конвей в неділю написала в Твіттері: "Працювати, як єдине ціле, щоб зрозуміти розпусне зло і викорінити ненависть, є обов'язком кожного. Єдність. Давайте зробимо це". І його дочка Іванка написала так, що натякає на постійне відокремлення від реальності: "Перевага білих, як і всі інші форми тероризму, є злом, яке має бути знищене". І, звичайно ж, ніхто з впливових людей в його партії не готовий протистояти йому.
Голдберг подивився відеозапис мітингу в Панама-Сіті відразу прочитання так званого "маніфесту вбивці Ель-Пасо". Це документ, багатий фразами і риторичними прийомами, які президент і його прихильники внесли в основну лексику - розмови про "іспаномовне вторгнення", звинувачення в тому, що демократи підтримують "відкриті кордони" тощо. Оскільки Трамп стикається з можливістю того, що він втратить президентство в наступному році, він може стати більш розлюченим і більш готовим використовувати риторику насильства як спосіб підтримати його послідовників правильно мотивованими. Промова в Панама-Сіті була важливим моментом у триваючих зусиллях Трампа з перетворення американського президентства в засіб маргіналізації і залякування расових меншин; вбивства є можливим (і передбачуваним) наслідком такої риторики.
Три роки тому журнал The Atlantic у своєму схваленні Гілларі Клінтон на пост президента (редакційна стаття, мотивована не любов'ю до Клінтон, а страхом перед Трампом), писав: "В одному з найбрудніших епізодів в сучасній американській політиці Трамп зробив себе особою так званого руху біртеров, яке ставило своєю безпосередньою метою демонізацію першого афроамериканського президента країни. Здавалося, головною метою Трампа було розпалити страх серед білих американців від темношкірих іноземців".
"Сумно усвідомлювати, що ми були праві (хоча, у всякому разі, применшили масштаби в нашому аналізі), і сумно думати, що немає негайного виходу з цієї кризи", - резюмує головний редактор журналу.
Нагадаємо, 3 серпня близько 11:00 за місцевим часом 21-річний Патрік Крузіус відкрив вогонь по відвідувачах магазину Walmart поблизу торгового центру Cielo Vista Mall в Ель-Пасо. Жертвами стрілянини стали 20 людей, ще 26 отримали поранення.Сам затриманий підтвердив, що скоїв злочин на "ідеологічному ґрунті" і надихався терактами в новозеландському Крайстчерчі.
Менш ніж через добу відвідувач бару в Дейтоні убив дев'ятьох людей і поранив ще 26. Як повідомляють свідки, чоловік відкрив вогонь після того, як охоронець відмовився пустити його до закладу. Злочинця застрелив офіцер поліції.