Президент США Дональд Трамп охарактеризував угоду з Туреччиною щодо Сирії як дуже вдалу. За словами Трампа, завдяки їй "будуть врятовані мільйони життів".
"Це великий день для людства. Я пишаюся Сполученими Штатами за те, що мені довірили слідувати цим неординарного, але правильним шляхом. Люди намагалися укласти цю угоду довгі роки. Мільйони життів буде врятовано. Вітаю всіх!", - написав американський президент на своїй сторінці в Twitter в четвер, 17 жовтня.
"Цієї угоди неможливо було б досягти три дні тому. Щоб його досягти, потрібно було трохи "страшного кохання". Це добре для всіх. Пишаюся усіма!", - додав він.
Окремо Трамп зазначив віце-президента Майка Пенса і держсекретаря Майка Помпео, які за його дорученням вели переговори з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом. А також подякував останньому за досягнуту угоду.
Перед цим Пенс повідомив, що Ердоган погодився на 120 годин призупинити операцію "Джерело ируу", яку турецька армія за підтримки підконтрольних їй формувань веде проти сирійських курдів. За цей час курди повинні покинути 30-кілометрову буферну зону на сирійсько-турецькому кордоні. Таким чином, США дали зрозуміти, що не перешкоджатимуть створенню підконтрольної Туреччини "зони безпеки" на північному сході Сирії.
Нагадаємо, 9 жовтня президент Туреччини Реджеп Ердоган повідомив про початок військової операції "Джерело миру" на північному сході Сирії. Турецьке керівництво планує створити в регіоні буферну "зону безпеки" і переселити туди, очевидно, після вигнання курдів близько 2 млн сирійських біженців. Ця операція стала третьою на території Сирії, їй передували "Щит Євфрату" й "Оливкова гілка".
Євросоюз, НАТО і Ліга арабських держав засудили Туреччини і закликав Анкару припинити операцію в Сирії. Рада Безпеки ООН не змогла узгодити резолюцію у зв'язку з вторгненням Туреччини в Сирію.
США запровадили санкції проти Міністерства оборони і Міністерства оборони Туреччини. При цьому Трамп наказав вивести з півночі Сирії американські війська, які були для Туреччини стримуючим фактором.
На тлі турецького наступу курди уклали союз із режимом Башара Асада.
У грудні минулого року Білий дім і Пентагон повідомили про виведення американських військ із Сирії у зв'язку з переходом до "нової стадії" військової операції проти терористичного угруповання "Ісламська держава". Вже у січні армія Туреччини завдала артилерійських ударів по районах на півночі Сирії, які знаходяться під контролем курдських Загонів народної самооборони YPG.
Опозиційна коаліція "Сили демократичної Сирії" розцінила дії США як "удар у спину". Американський військовий контингент діяв у тісному контакті із СДС, які воюють проти ІДІЛ і режиму Башара Асада. До складу СДС входять також курдські загони самооборони YPG, проти яких Туреччина провела серію операцій. Анкара вважає курдські формування в Сирії терористичними і звинувачує їх у підтримці сепаратистів з "Робітничої партії Курдистану".
Детальніше про наслідки турецької операції читайте у матеріалі Миколи Замікули "Ердоган знайшов "Джерело миру"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".