UA / RU
Підтримати ZN.ua

Трамп не може проігнорувати Україну - The Atlantic Council

Якщо американський президент захоче вести розмову з Путіним з позиції сили, йому знадобиться сильна Україна.

Телефонна розмова президента США 3 і Володимира Путіна відбулася на тлі спекуляцій, що новий американський президент скасує санкції проти Росії.

Хоча жодних подібних оголошень так офіційно і не прозвучало, новий американсько-російський діалог, контури якого почали вимальовуватися, матиме негайний вплив на систему безпеки в Європі і Україну зокрема.

Про це в своїй статті пише експерт The Atlantic Council Адріан Каратницький, нагадуючи, що чиновники у Білому домі запевнили, що розмова американського і російського президентів була зосереджена на проблемі "Ісламської держави" і стала "позитивним стартом двосторонніх відносин". Лідери, схоже, не говорили про скасування санкцій проти Росії, але численні позитивні коментарі Трампа про Путіна відновили страхи про появу домовленості між Вашингтоном і Москвою щодо "сфер впливу" у Східній і Центральній Європі, де російська сторона поводиться дедалі агресивніше.

Каратницький звертає увагу, що через день після розмови Трампа з Путіним російські сили пішли в наступ у місті Авдіївка. Попри всі розмови про американсько-російську співпрацю, Трамп вчинить мудро, якщо відкине спокусу укласти угоду "великих держав" з Путіним за спиною Європи, України і інших сусідів Росії.

Безумовно, тривала співпраця з Росією буде неможливою без розумного підходу до підвищення безпеки і захисту cуверенітету України, а також без відповіді на страхи регіону, який стоїть на межі геополітичних амбіцій Путіна.

Хоча новий Держсекретар і міністр оборони, здається, це розуміють, так само як і більшість лідерів республіканців у Конгресі, Путін все одно спробує схилити Трампа до думки, що їм потрібно укласти угоду щодо широкого спектру проблем включно з Україною. Якщо судити по російській пропаганді, Путін спробує переконати Трампа в тому, що українські лідери безвідповідальні і ненадійні, а сама українська держава нефункціональна і на шляху до краху.

Таку картинку намагається зобразити російська пропаганда. Вторгнення Росії було економічно тяжки ударом для України. 10 тисяч людей загинули, близько двох мільйонів стали переселенцями, інфраструктура країни зазнала збитків на мільярди доларів. Але Україна все одно не стала провальною державою і, на думку Каратницького, вона далека від цього.

Експерт нагадує про реструктуризацію українського боргу і те, як Київ виконує вимоги МВФ, а також на появу антикорупційної інфраструктури. В результаті українська економіка почала зростати. Очікується, що ВВП збільшиться на 2,5-3% в цьому році.

Крім того, на думку експерта, агресія Росії не створила розкол між українцями, які розмовляють українською, і російськомовними громадянами. Навпаки, Україна переживає відродження патріотизму, а її громадяни готові захищати свою Батьківщину. На думку Каратницького, Україна сьогодні має одну з найбільш боєздатних і перевірених в бою армій в Європі. А сама країна витрачає на оборону 5% свого ВВП. В грудні Україна успішно протестувала нові ракети С-300, які можуть стати серйозним стримуючим фактором російського наступу з повітря.

Всі ці фактори не просто служать контраргументами для російської пропаганди. Вони нагадують Траму і лідерам Європи, що Україна відмовиться від будь-якої нової сфери впливу Росії на її території. Тим більше після тисяч загиблих вона не прийме окупацію Криму і не погодиться на інтеграцію Донбасу за такою моделлю, яка дасть Москві право вето на український геоекономічний вибір.

Якщо Трамп хоче схилити Путіна до співпраці у війні проти терору, йому доведеться приструнити російські імперіалістичні і гегемонські амбіції. Військово сильна Україна може послужити як перевірка цих амбіцій. Вона може зменшити спокусу Путіна поводитися агресивно з сусідами. А це б підвищило шанси США налагодити хороші відносини з Росією. Якщо ж Україну покинути на призволяще, вона все одно може стати добре озброєною країною, але абсолютно непердбачуваним фактором у політиці Європи. Прімиром, нічого хорошого не варто чекати, якщо українці відчують, що США і ЄС їх зрадили, пішовши на "угоду великих держав" з Росією.

Якщо Трамп хоче вести розмову з Путіним з позиції сили, здатна стримувати російську агресію сильна Україна могла б допомогти йому в цьому.

Раніше видання Gazeta Wyborcza звертала увагу на те, що Трамп свариться з користувачами Twitter, поки Путін випробовує його в Україні. Восени 2015 року Трамп стверджував, що Росія атакувала Україну, тому що не поважала Барака Обаму. Але сам він зараз не робить нічого, щоб Путін поважав його самого. Мовчання щодо Авдіївки Кремль сприймає як слабкість і не виключено, що він піде далі.