В 2014 році, невдовзі після вторгнення Росії в Україну і окупації Криму, Річард Шіррефф пішов з посади головнокомандувача військ НАТО у Європі. Після цього британський генерал зробив дещо цілком незвичне. Він почав критикувати уряд, якому служив, за скорочення витрат на оборону. На його думку, це "вкрай ризиковано" в часи відновлення агресивної поведінки Росії.
Згодом він написав дуже велику кількість прогнозів того, що може статися, якщо Британія і її союзники по НАТО не докладуть зусиль до протистояння Кремлю. Він наголошував, що його прогнози – це "припущення, але вони можуть бути цілком реальними".
В своїй новій книзі "2017: війна з Росією" він уявив ситуацію, в якій наступного року Москва консолідує контроль на захоплених територіях на Сході України і влаштує нове гібридне вторгнення в Латвію, тим самим дестабілізувавши цілий Балтійський регіон, підвищивши можливість ядерної війни і погрожуючи 70-річному НАТО.
"Саме цей сценарій спав на думку, коли Дональд Трамп в інтерв'ю New York Times минулого тижня заявив, що він не буде допомагати Естонії, Литві і Латвії в разі вторгнення Росії навіть попри те, що вони члени НАТО і угода альянсу гарантує, що атака проти однієї країни-учасниці означатиме атаку проти всіх", - пише на сторінках The Atlantic Юрі Фрідман.
Він додає, що прогнози Шірреффа здаються ще більш переконливими після того, як Трамп проявив толерантність до російського загарбництва і заявив, що, ставши президентом, він може визнати Крим російською територією.
"НАТО повністю залежить від американського лідерства і безумовної готовності прийти на допомогу союзникам. Тому, маючи президента у Білому домі, який не готовий діяти, неймовірно ослабить альянс і призведе до того, що Америка не буде брати участь в обороні Європи", - вважає британський генерал.
Він додав, що такі наслідки нашкодять не лише європейцям, а й Америці. І з цим погодився Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який нагадав, що "дві світові війни показали, наскільки мир в Європі важливий і для безпеки США".
Автор ставить питання, чи дійсно країни НАТО повинні безумовно захищати один одного від агресорів? Стаття 5 статуту альянсу визначає, що в разі "збройної атаки" проти країни-учасниці всі інші союзники будуть надавати допомогу, "діючи так, як вважатимуть за потрібне включно із застосуванням збройних сил" для того, щоб відновити безпеку на північноатлантичному просторі. Журналісти The Times спробувати уточнити у Трампа, що він зробить для допомоги союзникам, але кандидат в президенти США відмовився відповідати. Однак чи дає угода про НАТО йому якийсь вибір дій в якості відповіді на агресію?
Шіррефф звертає увагу на тезі про "відновлення безпеки на північноатлантичному просторі". На його думку, якщо Росія окупує територію країни-учасниці НАТО, "тоді, очевидно, військова інтервенція союзників буде необхідною". За словами британського генерала, безумовний захист союзників – це фундамент альянсу.
"Якщо на вас напали, щоб не сталося, ми прийдемо на допомогу. Будь-які транзакційні підходи підірвуть силу колективної оборони", - переконаний Шіррефф.
Однак, Дональд Трамп "мислить транзакційно" більше, ніж будь-який президент США за всю історію.
"Ми хочемо зберегти мир, боротися поруч з нашими союзниками в часи війни і захищати наші спільні цінності. Сіючи невизначеність в питанні безпеки і наших зобов'язань перед НАТО лише для того, щоб змусити литовців і словенів збільшити свої військові бюджети, зовсім не стратегічно", - прокоментував колишній посол США в Росії Майкл МакФол.
Тим часом, на думку Шірреффа, слова Трампа про те, що США можуть не прийти на допомогу країнам Балтії, робить вірогідність російського вторгнення вищою.
"Безумовно, це зробить світ більш небезпечним", - переконаний британський генерал.
В своїй книзі він описав, що Росія на тлі невизначеності і ослаблення європейської єдності в сфері оборони може розіграти в Латвії той же сценарій, що і в Україні в 2014 році. Вона може влаштувати вторгнення без розпізнавальних знаків, прикриваючись російськомовною меншиною в країні.
"Суть цього російського підходу підриває цілісність країни-жертви на рівні нижчому від того, коли НАТО могло б застосувати статтю 5 про спільну оборону. Таким чином, перемога просто падає в руки агресора, як стигла слива", - пояснив Шіррефф.
Також британський генерал звертає увагу на те, що Росія вплела припущення використання ядерної зброї у свою військову риторику. Таким чином, на його думку, Москва може швидко окупувати країни Балтії, а потім скористатися ваганнями НАТО, щоб завдати ядерний удар першою.
"Я думю, найбільша мрія Путіна - це побачити зруйнування НАТО. А ще можна знищити НАТО, окрім як захопити країни Балтії і пригрозити альянсу ядерною зброєю? НАТО відступить і розвалиться як альянс. Не думаю, що такий сценарій занадто надуманий", - вважає британський генерал.
Автор зауважує, що якщо Трамп стане президентом США, Путіну навіть не доведеться погрожувати ядерною зброєю НАТО, щоб змусити союзників капітулювати і розділитися.
Впродовж останніх днів кандидат в президенти від Республіканської партії Дональд Трамп також зробив кілька скандальних коментарів щодо України. Спочатку він заявив, що розгляне визнання Криму територією російським у разі своєї перемоги. Згодом він навіть повторив вигадки російської пропаганди, що нібито більшість людей на півострові "хотіли приєднатися до Росії". Також він заявив, що Росія не нападе на Україну, хоча це вже сталося. Вчора Трамп спробував незграбно виправдатися за слова про ненапад Росії на Україну, але лише продемонстрував свою некомпетентність у міжнародній політиці.