UA / RU
Підтримати ZN.ua

Трамп має право помилувати фігурантів справи про втручання Росії у вибори - WP

Але це може коштувати йому президентства.

Президент США Дональд Трамп помилував колишнього шерифа з Арізони, якого звинуватили у порушенні прав людини. Цей факт піднімає питання, чи зможе він так само безкарно помилувати людей, які фігурують у справі про втручання Росії у американські вибори і про можливий зв'язок штабу Трампа з російським урядом.

"Опираючись на власний досвід вивчення права дарувати помилування в часи розслідування Вотергейтського скандалу, я вважаю, що відповідь на це питання - ні", - пише на сторінках лояльного до Демократичної партії видання Washington Post колишній помічник заступника міністра юстиції США Філіп Аллен Лаковара, який був радником спеціальних прокурорів у часи розслідування Вотергейтського скандалу.

Він підкреслює, що рішення превентивно помилувати фігурантів російської справи, таких як Пол Манафорт, Майкл Флінн чи Дональд Трамп-молодший, дуже спокусливе для американського президента. Воно б могло стати ефективним способом виплутатися з розслідування і припинити переслідування наближених осіб на федеральному рівні. Тож не виклчено, що Трамп може наважитися на таке рішення.

Але воно було б дуже небезпечним для самого президента США, оскільки він би став більш вразливим на кримінальному і політичному рівні. Президент має право помилувати кого завгодно. Але саме Конгрес вирішує, чи не порушує він конституцію і закон, коли користується цим правом. Зокрема, Палата представників має повноваження визначати, чи не буде таке помилування спробою задушити розслідування про втручання Росії у вибори. А також чи не достатній це привід для імпічменту.

Автор зауважує, що усунення президента Дональда Трампа з посади лишається маловірогідною політичною перспективою. Але так було і в часи Вотергейту. Ніхто не говорив про імпічмент президента Річарда Ніксона аж до "бійні суботнього вечора", коли він звільнив чиновників і слідчих, які розслідували Вотергейтську справу. Ця подія радикально змінила політичний ландшафт.

"Рішення Трампа помилувати друзів і родичів, які фігурують у справі про співучасть чи змову з ворожою іноземною державою, може викликати таку ж політичну пожежу з відповідними політичними наслідками", - йдеться в статті.

Тим часом, стало відомо, що Дональд Трамп-молодший розповість Сенату про зв'язки з Росією. Наголошується, що засідання Сенату пройде в закритому режимі. Дату його проведення ще не оприлюднено, хоча, як повідомляє видання, сторони її вже затвердили.

Нагадаємо, в червні 2016 року Трамп-молодший зустрівся з російським юристом Наталією Весельницькою, маючи намір отримати компромат на суперника свого батька в передвиборній гонці - Хілларі Клінтон. У липні син президента США Дональд Трамп-молодший, колишній керівник його передвиборчого штабу Пол Манафорт, а також старший радник Білого дому і за сумісництвом зять Трампа Джаред Кушнер постали перед Сенатом США, щоб відповісти на питання про можливі зв'язки президентської кампанії з Росією.