Перш ніж загинути від кулі снайпера в 3, 23-річний Іван Слишкін написав зворушливе повідомлення своїй нареченій у соцмережі: "Ми скоро побачимось, і я обійму тебе так міцно, як тільки зможу".
Але імені Слишкіна немає в фіційних даних Міноборони РФ про втрати у війні проти "Ісламської держави". Тому що молодий житель Озьорська - один з багатьох тисяч російських найманців, який таємно перекинули в Сирію. Він входив у загони приватної фірми "Вагнер", про яку російський уряд не хоче говорити.
Про це пише Washington Post, додаючи, що на надгробній плиті Слишкін зображений з кулеметом. Друзі розповіли журналістам, що хлопець став найманцем, намагаючись заробити гроші на весілля.
"Він був у групі Вагнер", - розповів його друг Андрій Зотов, додавши, що найманець загинув на північ від Пальміри біля нафтового родовища Аль-Шаєр.
"Там багато хороших хлопців. Він пішов добровольцем. Як і багато російських бойовиків, він хотів так вирішити свої фінансові проблеми", - додав Зотов.
Російські ЗМІ повідомляли, що з 2015 року близько 3 тисяч росіян стали найманцями "Вагнер" і поїхали воювати в Сирію, де Кремль хотів змінити хід війни на користь режиму Башара Асада.
Коли Путін на російські авіабазі в Сирії в понеділок сказав російським солдатам, що вони "повертаються додому з перемогою", він не згадував найманців. Російські війська будуть залишатися в Сирії впродовж років, а найманці будуть охороняти важливі нафтові і газові родовища, відповідно до контракту, укладеному між сирійським урядом і іншою російською компанією, пов'язаною з бізнесменом з кола друзів Путіна.
Найманці, такі як Слишкін, зіграли ключову роль у сирійській кампанії Кремля. Їхня таємна відправка дозволила російському уряду суттєво скоротити офіційні дані про втрати, які могли нашкодити Путіну перед виборами. Міноборони Росії каже про загибель 41 солдата в Сирії. Але ЗМІ повідомляли ще про 73 найманців, які теж були вбиті в близькосхідній країні.
Видання також нагадує, що Москва використовувала найманців ще до кампанії у Сирії. Зокрема, в 2014 році такі таємні сили були відправлені в Україну. В разі потрапляння в полон найманці казали, що вони "у відпустці".
Міноборони Росії ухиляється від відповіді на питання про кількість військ, розміщених у Сирії. За деякими підрахунками, в країні перебуває 4300 російських військових. Ця кількість могла зрости цього року, тому що Москва відправила додаткові поліцейські сили для патрулювання "зон деескалації".
"Росіяни не дуже захоплені ідеєю про імперію, через яку хлопці будуть повертатися в трунах. Очевидна відсутність ентузіазму щодо цього конфлікту", - сказав експерт Інституту міжнародних відносин в Празі Марк Галеотті.
"Але наявність військової компанії "Вагнер" дозволяє відправити потрібну кількість військ. І коли люди гинуть, немає потреби про це говорити", - додав експерт.
Група Conflict Intelligence Team підрахувала, що щонайменше 101 російський найманець загинув у Сирії. Але експерти зауважують, що це дуже скромні оцінки.
"Найбільш важливий доказ - це люди: мертві чи живі, ті, хто каже, що були найманцями, а також їхні родичі. Хіба сотні людей по всій країні могли змовитися і розповідати одну і ту ж історію?" - каже засновник групи Conflict Intelligence Team Руслан Левієв.
Про Conflict Intelligence Team стало відомо, коли її активісти почали через соцмережі з'ясовувати імена російських військових і найманців, які воюють проти України. Зараз вони роблять те ж в Сирії.
Раніше СБУ встановила участь російської так званої "Приватної військової компанії Вагнера" на чолі з Дмитром Уткіним в конфліктах на сході України з 2014 року і пізніше в Сирії. За словами глави відомства Василя Грицака, сьогодні встановлено 1578 осіб - членів ПВК "Вагнера".
Вперше діяльність цієї групи була зафіксована 21 травня 2014 року.