UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тисячі людей вийшли на антиурядові протести в Молдові

Це наймасштабніший протест за два роки, причина – в високій інфляції та цінах на пальне. 

Тисячі протестувальників, які засуджують високу інфляцію та ціни на пальне, зібралися в неділю біля будівлі уряду Молдови, вимагаючи відставки прозахідної президентки Майї Санду та нинішнього уряду країни. Це наймасштабніший протест у з тих пір, як в 2020 році  виборці Молдови обрали Санду, яка отримала переконливу перемогу, не в останню чергу через обіцянки викорінити корупцію, пише Reuters

Читайте також: Санду повідомила про можливі загрози з боку Придністров'я

На головній площі міста нараховують близько 20 000 протестувальників, хоча організатори опозиції заявили, що їх кількість була вдвічі більшою, а поліція оцінила кількість присутніх у 6, 500.

«Молдова зараз у стадії клінічної смерті, до якої її довела нинішня влада», — сказав Діну Цуркану, політик з опозиційної партії Ілана Шора. Він водночас є бізнесменом у вигнанні, засудженим за шахрайство у зв’язку з банківським скандалом на 1 мільярд доларів.

Головний підозрюваний у цьому шахрайстві, бізнес-магнат Влад Плахотнюк, також перебуває за межами Молдови, його місцезнаходження невідоме.

Молдова купує газ у російського газового гіганта «Газпром» за контрактом, укладеним минулого року. Ціна коливається щомісяця, розрахована від спотової ціни на газ і нафту в залежності від сезону. Спотові ціни цього року різко зросли.

Читайте також: Україна, Румунія та Молдова обговорили збільшення двосторонніх поставок електроенергії

Стрімкий стрибок цін на енергоносії

Населення зазнає певних економічних труднощів, пов’язаних із цінами на енергоносії, вартість яких зросла на 29% у вересні після стрибка майже на 50% у серпні.

Після приходу до влади Санду генерального прокурора Молдови відсторонили від посади, а колишнього президента, який був близький до Москви, помістили під домашній арешт.

Читайте також: За кілька днів до кінця каденції Додон підписав закони про російську мову і ТБ у Молдові

Протестувальники звинуватили Санду в тому, що вона не домовилася з Москвою про більш розумну ціну на газ. Багато з них встановили наметове містечко біля штаб-квартири уряду та пообіцяли залишатися на місці, доки Санду не піде у відставку та не оголосить дострокові вибори.

Країна знизила свою оцінку зростання до нуля на 2022 рік через рекордно високу інфляцію в 34,3% і процентні ставки в 21,5%.

Цього місяця прем'єр-міністр Наталія Гавриліта заявила, що наступного року очікується помірне зростання економіки Молдови на 1,5%.

Читайте також: Росія повинна вивести війська і боєприпаси з Придністров'я — Санду

 «Санду та її уряд не в змозі взяти на себе свою частку відповідальності та покарати тих, хто явно не в змозі виконувати свою роботу», - прокоментував Reuters ситуацію з протестами політичний оглядач Віталій Андрієвський.