Після кількох місяців протестної мобілізації населення, тисячі ізраїльських демонстрантів зібралися в суботу в Тель-Авіві. Це вже 32-й тиждень поспіль, вусі вони протестують проти плану реформування судової системи країни, незважаючи на голосування щодо ключового питання 24 липня минулого року, пишуть AFP та France 24.
Противники плану уряду щодо реформування судової системи країни, вважають це загрозою демократії. Січневе оголошення плану під керівництвом коаліції прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху, до якої входять ультраправі партії та ультраортодоксальні євреї, спричинило один із найбільших протестних рухів в історії країни, який щотижня мобілізує десятки тисяч демонстрантів.
За словами уряду, реформа спрямована, серед іншого, на перебалансування повноважень, зменшення прерогативи Верховного суду, які виконавча влада вважає політизованими, на користь парламенту. Але його противники вважають, що це ризик відкрити шлях до антиліберального чи авторитарного дрейфу.
«Якщо ми продовжуватимемо тиснути на вулиці, можливо, ми все ще зможемо зупинити ці зміни», — сподівається 47-річний лікар, якого опитало AFP.
Перший пункт проєкту, який обмежує можливість для Верховного Суду визнати недійсним рішення уряду, був прийнятий парламентом.
Законодавчий процес зараз призупинено через літні канікули в парламенті, і Нетаньяху пообіцяв бути відкритим для переговорів щодо майбутніх кроків.
Протести підтримали політичні опоненти, світські та релігійні групи, сині комірці та технічні працівники, борці за мир та військові резервісти.
Ці місяці протестів, деякі з них на підтримку уряду, викликали побоювання щодо поглиблення розколу в ізраїльському суспільстві.
«Ізраїль розірваний, і ми відчуваємо, що ми на порозі громадянської війни», — додав Пелег. «Коли ми виходимо на вулиці протестувати, ми боїмося тих, хто підтримує владу... Цю владу треба скинути».
Інші мітинги також відбулися в суботу на півночі країни, зокрема в Хайфі, Нетанії та Герцлії.
Для Яель Кац-Леві, 58 років, важливо чинити тиск на уряд, «інакше вони зробили б усе».
За її словами, реформа «знищить Верховний суд і судову систему», крім того, підірве права громадян.