UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Тіньовий флот» РФ є не лише економічним, а й стратегічним викликом для Європи – оглядач

Володимир Кравченко назвав загрози, які створює російський «тіньовий флот» для Заходу.

Танкер CORDELIA MOON під прапором Панами, яке входить до «тіньового флоту» РФ

Танкер CORDELIA MOON під прапором Панами, яке входить до «тіньового флоту» РФ

Кораблі «тіньового флоту» РФ не лише поповнюють бюджет країни-агресорки, а й створюють низку загроз Заходу. І боротьба з ним – це новий тест на рішучість Заходу, а кожен новий інцидент у Балтійському морі є крім економічного, ще й стратегічним викликом Європи, пише Володимир Кравченко у статті «Росія влаштувала нову війну й одержала неочікувану відповідь».

По-перше, пояснює автор, «тіньовий флот» несе екологічну загрозу. Зокрема, затоплення в Чорному морі двох старих російських танкерів продемонструвало, якими можуть бути ризики для Балтійського моря: величезні плями мазуту виявляють біля берегів не лише Краснодарського краю, а й окупованого Криму. Гинуть птахи, дельфіни, риба. 

«З огляду на все, зірвано курортний сезон у північно-східній частині Чорного моря: мазут марки М100, що витік із танкерів, за зимових температур застигає й тоне. Спливати він почне вже влітку, коли температура сягне 25 °С», – додає Кравченко.

Читайте також: "Тіньовий флот" Росії може стати військовим інструментом ‒ Politico

По-друге, судна «тіньового флоту» Кремль активно використовує в гібридній війні проти Європи та Заходу. Демонстрацією цього стала не лише історія з пошкодженням підводного електричного кабелю Estlink 2 у Фінській затоці, а й інциденти в Балтійському морі з розривом оптоволоконних кабелів між Литвою та Швецією й між Фінляндією та Німеччиною (осінь 2024 року). Також свідченням гібридної війни є розрив газопроводу Balticconnector і волоконно-оптичної лінії зв’язку Elisa між Естонією та Фінляндією (осінь 2023-го).

«Із кожним новим інцидентом у Балтійському морі стає дедалі очевидніше: боротьба з «тіньовим флотом» — це не лише економічний, а й стратегічний виклик для Європи. Якщо Захід не вживе рішучих заходів, «тіньовий флот» продовжить наповнювати бюджет Росії. А отже, боротьба з ним стає новим тестом на рішучість Заходу. Або європейські країни об’єднаються в боротьбі з «тіньовим флотом», або Кремль і далі використовуватиме слабкість санкційної системи у власних інтересах», – підсумував Кравченко.

Читайте також: Ущільнення системи санкцій проти тіньового флоту РФ є одним з наших пріоритетів – голова дипмісії Польщі в Україні

Нагадаємо, Рада Євросоюзу ухвалила 15-й пакет економічних та індивідуальних санкцій проти РФ за ведення війни проти України. Обмеження націлені на тіньовий флот Владіміра Путіна, а також на послаблення військово-промислового комплексу РФ.

Своєю чергою адміністрація президента США Джо Байдена, який йде у відставку, планує накласти санкції на ще понад 100 танкерів, задіяних у перевезенні російської нафти.