UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Washington Post розповідає, як боротися із почуттям самотності

Пандемія стала нагадуванням про те, наскільки важливою є дружба.

Самотність - не просто неприємне відчуття. Це емоційний тягар, який може вплинути майже на кожен аспект життя людини. За словами психолога Айрен Левайн, самотність впливає на стосунки, уявлення про себе та продуктивність, що призводить до підвищення рівня стресу, а це шкідливо для фізичного здоров'я. Дослідження показали, що люди різного віку, які повідомляють про хронічну самотність, мають значно вищий ризик передчасної смерті та різних форм серцево-судинних захворювань, пише The Washington Post.

За словами психолога Адама Смайлі Посвольського, проблема самотності загострювалася ще до того, як пандемія привела до соціального дистанціювання. Тепер хронічна самотність стає все більш поширеною. Згідно з опитуванням Центру американського життя, проведеного в травні, близько половини американців сказали, що вони почувалися «самотніми або ізольованими» протягом останнього тижня, у тому числі 6 відсотків сказали що почувалися самотніми «майже щодня».

Коронавірус повністю змінив те, як люди проводять свій час, як на роботі, так і вдома.

«Часто робота є найбільш поширеним місцем для дружби, тому що у людей є спільні інтереси, і колеги проводять багато часу разом», — каже Левайн.  

В опитуванні про дружбу, проведеному в США, 54 відсотки респондентів сказали, що вони знайшли більшість своїх близьких друзів саме на роботі. Але оскільки пандемія зробила нормою дистанційну роботу, колеги можуть не бачити один одного в реальному житті або навіть не бути достатньо близькими для особистих зустрічей. А «віртуальні зв’язки», за словами Левайн, можуть бути «слабшими», ніж ті, які зміцнюються в реальному світі.

Ситуація може виглядати досить похмурою. Але це не означає, що варто впадати у відчай. За словами експертів, є кроки, які допоможуть побороти самотність.

Знайте, що ви не самотні. Якщо пандемія і принесла якусь користь, то це те, що люди нарешті можуть почати реально боротися із самотністю, вважає Посвольський. Зменшення соціальної підтримки та проблеми з психічним здоров’ям накопичувалися роками, але раніше про них майже не говорили.

«Розмови, які ми ведемо зараз, допомагають оцінити важливість відносин. І, можливо, вони дають нам зрозуміти, що ми не єдині, хто відчуває себе ізольованим», - додає психолог.

Це усвідомлення допомагає зменшити сором’язливість, що є важливим першим кроком на шляху до спілкування, каже психолог Міріам Кірмаєр.

«Коли ми почуваємося самотніми, але потім засуджуємо себе через це, тоді важче зрозуміти свій стан, ми стаємо ще більш вразливими», - додає вона.

Подумайте, що ви шукаєте в дружбі. Запитайте себе: «Як я змінився за цей час? І що я хочу від дружби?», радить Посвольський. Хоча деякі люди можуть вирішити, що хочуть повернутися на концерти та інші масові заходи з усіма своїми друзями в 2022 році без карантинних обмежень, інші можуть віддати перевагу регулярним розмовам з трьома або чотирма близькими друзями.

Хоча обидва підходи працюють, Посвольський каже, що пандемія змусила багатьох усвідомити, наскільки ми цінуємо глибоку дружбу з кількома людьми, а не випадкове знайомство з кимось на вечірці чи лайк до публікації в соціальних мережах.

Крім того, приділіть час, щоб подумати, як ви ставитеся до запобіжних заходів щодо COVID-19. Кірмаєр пропонує заздалегідь визначити те, «що не підлягає обговоренню».

Те, як ви підходите до розмови про коронавірус, залежить від обставин, але дуже важливо повідомити про свої погляди.

«Такі розмови можуть змусити нас відчути себе неймовірно вразливими, але це дійсно важливою для того, щоб почати спілкування. Якщо ви не на одній стороні, краще знати про це заздалегідь», — каже Кірмаєр.

Зробіть перший крок. За словами Левайн, люди, які переїжджають, часто вважають, що у кожного на новому місці вже є друзі, але це не завжди так. У міру того, як змінюються обставини життя людей, змінюються і їхні відносини з іншими.

Якщо ви переїхали у нову квартиру чи будинок, не бійтеся першими «проявити ініціативу», та познайомитися із сусідами, радить психолог. Це може бути важко, але варто запитати себе, що найгірше може статися. Якщо вас і проігнорують, не треба сприймати це близько до серця.

Звичайні прогулянки. Просто вихід з дому може змусити вас почуватися менш ізольованим, навіть якщо це буде невеликий діалог із бариста у місцевій кав’ярні.

«Не можна недооцінювати важливість спілкування з незнайомими людьми», — каже Кірмаєр.

Дослідження показують, що такі типи спілкування приносять велику користь, особливо тоді, коли людям не вистачає «соціальних зв’язків». Крім того, часте відвідування одного і того ж місця приблизно в один і той же час означає, що ви, швидше за все, побачите одних і тих же людей.

«Чим більше ви зможете спілкуватися з людьми з часом, тим більше можливостей буде побудувати дружбу», - каже Кірмайєр.

«Соціальний режим». Оскільки послідовність дуже важлива для налагодження дружби, ви повинні спробувати розширювати соціальні зв’язки, кажуть психологи. Крім того, участь у будь-якій соціальній діяльності, а не просто відвідування вечірок, може допомогти дружбі розвиватися більш природним чином, каже психолог Біллі Бейкер.

Регулярні зустрічі також усувають труднощі з плануванням. Можна почати регулярно збиратися з друзями у парку чи в кафе щотижня або навіть щомісяця.

Почніть з малого. Пандемія частково вибила людей із «соціальної колії». Відновлення спілкування та соціальних зв’язків має бути поступовим, каже Кірмаєр.

Доброта. Незалежно від того, наскільки важко ви переживаєте стрес, пам’ятайте, що у кожного є свої особисті проблеми.

«Не звертайте уваги на дрібні образи. Визнайте, що багато людей переживають важкі часи», — каже Левайн.

Терпіння. Міцна дружба не виникає швидко.

«Це дійсно потребує часу», – сказав Посвольський. Він порівнює цей процес із марафоном.

«Ви пробігаєте кілька кілометрів кілька разів на тиждень, а з часом зможете пробігти більшу дистанцію, важливо поступово збільшувати навантаження. Проте очікування того варте», - зазначає психолог.

«Мені здається, що пандемія і стала яскравим нагадуванням про те, чому нам потрібні друзі», - каже Бейкер.

Читайте також: Вчені запропонували боротися з почуттям самотності за допомогою шуму

Вчені з Університету Джеймса Кука заявили про те, що шум можна використовувати для боротьби з почуттям самотності. За їхніми словами, більш гучні звуки змушують людей відчувати себе ближчими до інших і фізично, і психологічно.

Для участі в дослідженні вчені запросили понад дві тисячі добровольців із Сінгапуру, Великої Британії, США та Австралії. З ними провели 12 експериментів, які показали, як гучність звуку впливає на стан людей, їх почуття самотності і близькість до інших учасників.

На початку пандемії коронавірусу у Європі збільшилося число самотніх людей. На це вказують дані у звіті Об'єднаного дослідницького центру Європейської комісії за квітень-липень 2020 року.

Найбільше ізоляція вплинула на молодь - людей до 25 років. У 2016 році лише 6% з них вважали себе самотніми, а минулого року цей показник дорівнював 35%.