UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Guardian: Що б Путін не вирішив 9 травня, це буде небезпечно для Росії

Після численних військових поразок російському автократу потрібно «запакувати» війну проти України в нову обгортку, щоб зберегти підтримку населення.

Перед святкуванням 9 травня Росія, схоже, так і не отримає бажаної перемоги у війні проти України. А кожен з її потенційних подальших кроків дуже небезпечний. Після провальної спроби атакувати Київ, Москва зосередилася на спробі захопити більше територій на українському сході. Хоча її армія наближається до повного виснаження, а санкції тим часом посилюються.

«Зважаючи на ті сили, які в них залишаються, нинішня спроба прориву - це все на що вони здатні. Армії так швидко не відновлюються після настільки великих втрат. А зважаючи на ефективність українців з нашою підтримкою, не думаю, що Росія здатна досягти своїх цілей у найближчі тижні. А найближчі тижні якраз скажуть, куди це все веде», - сказав The Guardian колишній директор з питань Росії в Раді національної безпеки США і аналітик CNA Джефрі Едмондс.

Зважаючи на всі поразки, чиновники вважають, що Владімір Путін використовує святкування Дня перемоги, щоб «загорнути в нову обгортку» війну проти України. Серед потенційних варіантів - ескалація через формальне проголошення війни або початок загальної мобілізації, а також деескалація через проголошення перемоги. Також не виключено, що Путін може зробити щось середнє. Він може похвалити російську армію за «перемогу» в Україні, але при цьому почати готувати населення до того, що тяжкий і виснажливий конфлікт буде новим статус-кво. Українські чиновники застерігали останнім часом, що Путін збирається оголосити початок масової мобілізації чи відкрито оголосити війну проти України, залучивши персонал і ресурси, які були недоступні для так званої «спецоперації».

Читайте також: Росія продовжує надсилати на війну в Україну строковиків - розвідка

«Росія вже проводить таємну мобілізацію і готується оголосити про початок відкритої мобілізації у найближчому майбутньому. Мені тільки цікаво: як вони це пояснять своїм людям?» - сказав голова військової розвідки України Кирило Буданов.

Кремль заперечує, що готує мобілізацію. Хоча в мережі вже були опубліковані документи, які свідчать про підготовку такої кампанії. З березня у Росії почали підпалювати військкомати. Зокрема, минулого тижня це сталося в Нижньовартовську. Через формальну мобілізацію для чоловіків призовного віку кордони раптом стануть закритими. А десяткам тисяч резервістів доведеться покинути роботу і йти на війну. Москві ніколи не вдавалося провести щось подібне. Для російської економіки це буде теж потужний удар, що підвищить ціну війни, яка вже стала розчаруванням для Росії.

«Проголошення мобілізації зробить цю війну надзвичайно непопулярною», - каже російський військовий експерт Павєл Лузін. Він сумнівається, що провести її буде технічно неможливо.

«І що робити з цими мобілізованими людьми? Які офіцери й військові підрозділи будуть ними займатися?» - додав Лузін.

На думку Едмондса, мобілізація - це не «чарівне рішення», яке врятує війну Путіна. Адже поки нові війська будуть готові вирушити на фронт, російські позиції на місцях «вже будуть розбиті». Боячись поразки, Росія також може спробувати підвищити ставки ще вище. Нещодавно головний російський пропагандист Дмітрій Кісєльов в ефірі російського телебачення демонстрував відео симуляції ядерного знищення Великої Британії. Путін теж може натякнути на потенційну ядерну війну, коли буде стояти перед бронетехнікою на Червоній площі. Власне, за його наказом, ядерний арсенал бере участь в параді з 2008 року.

«Він також знає, що ми будемо теж його слухати. Тож я не здивуюся, якщо він вдасться до ядерної риторики», - сказав Едмондс.

Разом з тим, експерт сумнівається, що Росія застосує тактичну ядерну зброю у війні проти України. Втім, він зауважив, що Кремль стає дедалі більше непередбачуваним.

Читайте також: Росія вже програла війну в Україні – Білий Дім

Згідно з іншим варіантом розвитку подій, через відсутність потенціалу для перемоги Путін може піти на деескалацію. Виступаючи перед військовими завтра, він може оголосити, що Росія досягла головних цілей в Україні. Що українські військові можливості нібито вже знищені, а Маріуполь і Херсон взяті під контроль. Однак, все це теж буде важко «продати» росіянам. Оскільки українська армія може й далі намагатися відвоювати окуповані території, завдаючи ще більших втрат російській армії. Високопоставлений російський чиновник минулого тижня приїхав в Херсон і оголосив, що Росія «повернулася назавжди» в місто, натякаючи на бажання Москви зберегти контроль над цією українською територією.

Професор Університетського коледжу Лондона Бен Нобл зауважив, що Кремль досі дуже розмито говорив про цілі війни. Це означає, що багато людей в Росії будуть незадоволені не залежно від того, що Путін зрештою назве перемогою.

«Це, напевне, головна причина, чому багато хто зараз говорить про те, що Кремль опинився в глухому куті. Тому що він неминуче розчарує певні групи, якою б не була проголошена перемога в ширшому розумінні», - пояснив він.

На думку Нобла, великі очікування від промови Путіна 9 травня говорять про велику розгубленість тих, хто за межами Кремля. І не обов’язково завтра російський автократ оголосить про щось важливе.

«Люди хочуть знайти відчуття визначеності, хочуть новий розділ цієї війни», - сказав Нобл.

Політичний і економічний тиск можуть змушувати Кремль закінчити війну. Але тривалий і виснажливий конфлікт може здатися російській владі кращим, ніж визнання поразки.

«Гадаю, він використає 9 травня, щоб якось почати говорити про перемогу. Тому що соціологи кажуть нам, що росіяни хочуть, щоб все скінчилося, але якось добре для них»,  - сказав політолог Антон Барбашин.

«Але я очікую, що йому доведеться оголосити про деякі нові виклики. Не може бути просто перемога, буде ще щось. Багато речей відбуваються. І Путін добре розуміє, що економічні ризики й проблеми скоро посиляться. Тому потрібне чітке бачення того, що Росія постала перед викликом», - вважає він.

Читайте також: Путін подвоює ставки у другій фазі війни, сподіваючись досягти успіху — директор ЦРУ

Цей «новий виклик» можна вже побачити на державному телебаченні, яке говорить, що Росія веде війну проти НАТО, а не проти України. І це нібито виправдовує військові поразки. Кремль також має справу з ідеологічною проблемою. Тому що війна вже впливає на прострих росіян, які не розуміють, чому Росія взагалі вторглася в Україну.

«Чим більше я думаю про це, тим більше дивуюся тому, що ця війна викрила відсутність у Росії взагалі будь-якої ідеології. Влада намагається вигадати щось нове. Але ніщо з цього не має сенсу. Росіяни не розуміють, що, в біса, Росія взагалі там робить», - сказав Барбашин.