UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Guardian про вплив війни на росіян: «Мама каже, я зрадник Росії»

Війна в Україні розколює сім’ї.

Російські сім’ї розколюються через конфлікт молоді, яка не підтримує війну проти України, з їхніми старшими родичами, які сидять на «дієті» з державної пропаганди.

На третій день російського вторгнення в Україну Вікторія Гоф зрозуміла, що її мати віддаляється від неї.

«В телефонних розмовах я помітила, що мама починає повторювати розповіді уряду про цю війну. Що це все вина НАТО, що у Росії не було вибору окрім як захищатися», - сказала 28-річна росіянка, яка працює модним консультантом в Москві, куди переїхала з невеличкого містечка в Сибіру.

«Моєю місією стало змінити її точку зору, показати, що насправді відбувається», - сказала Гоф журналістам The Guardian. На своїх сторінках в соціальних мережах вона засуджувала вторгнення армії Росії в Україну.

Рішення Владіміра Путіна розв’язати війну проти сусідньої країни розділила багато сімей в Україні. Адже чоловікам довелося взяти зброю в руки в той час, як їхні рідні евакуювалися подалі від насильства. Але й самій Росії сім’ї теж переживають певні розколи. Конфлікти виникають між тими, то підтримує війну, і тими, хто проти неї. Часто тріщина проходить по лінії поколінь.

«В широкому сенсі молоді росіяни менш схильні до антиукраїнських настроїв. Ми бачили, що в антивоєнних акціях здебільшого брала участь молодь. Те, як хтось сприймає війну, значною мірою залежить від того, звідки людина отримує новини. Якщо вона дивиться телевізор, то, швидше за все, буде дотримуватися офіційної лінії. Старші люди схильні дивитись телебачення», - пояснив Андрєй Калєснікав з московського «Центру Карнегі».

Раніше опитування показали, що телевізор залишається головним джерелом новин для росіян. Більш ніж 60% населення покладається на інформацію з «ящика»7 Росіяни, старше 65 років, на 51% частіше дивляться телебачення, ніж ті, кому ще не виповнилося 25 років. Вся потужність російських державних ЗМІ була мобілізована, щоб зобразити війну як «спеціальну військову операцію», націлену «визволити» Україну й «захистити» Донбас від українського «геноциду». Всі відео російського бомбардування міст називають сфабрикованими.

«Ми бачимо, що більшість росіян підтримують дії своєї країни або принаймні те, як їх описують в ЗМІ», - додав Калєснікав.

За його словами, зважаючи на чутливість теми, не дивно, що це створило напругу між членами сімей і друзями.

«Людям дуже важко змиритися, що вони насправді на боці поганців», - сказав він.

Минулого тижня Гоф вирішила поїхати з Росії після того, як її затримали за участь в антивоєнних протестах в Москві. Вона каже, що, зрештою, змогла переконати свою матір Світлану в тому, що саме її країна грає «руйнівну роль» у війні.

«Але тепер мені потрібно переконати старших двоюрідних братів й дядьків. У мене тут цілий список», - жартує вона.

Видання пише, що виконати таку свою місію росіянці буде ще важче. В п’ятницю Росія оголосила про блокування Instagram. За кілька днів до того це ж було зроблено з Facebook і Twitter. Придушення соціальних мереж і незалежних ЗМІ, яких і без того було зовсім не багато в країні, ще більше обмежить доступ до зовнішньої інформації в часи війни й посилить вплив державної пропаганди.

Для інших росіян, таких як технічний консультант з Москви на ім’я Дмітрій, війна вже стала катастрофою у відносинах з сім’ями.

Після вторгнення я хотів приїхати до батьків і спробувати пояснити їм, що насправді відбувається», - сказав він.

В перший тиждень війни він проходив щоденний ритуал демонстрації батькам відео російських обстрілів українських міст, а також критичні статті незалежних блогерів й ЗМІ.

«Але все це взагалі не подіяло. Вони навіть стали ще більше переконані у своїй правоті. Через тиждень я залишив будинок. Моя мати написала мені повідомлення після того, що я зраджую свою країну», - сказав Дмітрій.

Остання крапля терпіння була втрачена минулого четверга, коли батько прислав йому нове відео, в якому йшлося про те, що бомбардування пологового будинку в Маріуполі було нібито «сфабриковане» українською владою. А актори вдавали поранених матерів. Цю теорію змови теж поширювали чиновники Росії.

«Мене це так розлютило. Не впевнений, чи ми зможемо знову колись сісти за один стіл. Думаю, їх зазомбувала державна пропаганда. Вони справді вважають мене ворогом держави. Я здався», - сказав Дмітрій.

У деяких випадках навіть власний досвід під обстрілами не був достатньо переконливим аргументом для рідних щодо дій Росії. BBC і New York Times поговорили з українцями, які розповіли, що їхні родичі в Росії просто не вірять, що українські міста бомблять.

«Мої батьки розуміють, що якісь бойові дії відбуваються тут. Але вони кажуть: «Росіяни прийшли тебе визволити. Вони не руйнують нічого. Вони не зачеплять тебе. Вони лише б’ють по військовим базам»», - розповіла Олександра з Києва, описуючи BBC свої спроби пояснити батькам, що українська столиця під російською атакою.

Популярний російський блогер і колишній виконавчий директор технолочної фірми Ілля Красільщик попросив своїх 110 тисяч підписників на Instagram прислати йому свої історії про конфлікти з родичами через війну. За словами блогера, дуже швидко він отримав «сотні скріншотів» від молодих росіян, які засвідчували запеклі й емоційні листування з батьками. Він вирішив опублікувати деякі з цих розмов, щоб показати молоді, що вони не самі.

«Ця війна дуже травматичний досвід для багатьох сімей в цій країні», - сказав Красільщик.