UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Guardian: Китай робить певні жести щодо України, але це не зміна позиції

Видання пише, що у Києва все ж є вагомі причини уникати антагонізму з Пекіном.

За своєю природою балансування на межі - це незручна позиція, яку важко утримувати. Тож не дивно, що спроба Китаю поєднати суперечливі інтереси щодо війни в Україні: зберегти партнерство з Росією «без обмежень», не завдаючи при цьому надто великої шкоди своїм відносинам із країнами Заходу, - виявилася нелегкою.

Увага до Китаю посилилася, коли його спеціальний посланник у справах Євразії Лі Хуей приєднався до переговорів у Саудівській Аравії, - пише в редакційній статті The Guardian. Хоча видання нагадує, що ще на початку літа Пекін відмовився від участі в аналогічних переговорах у Копенгагені. Європейські чиновники охарактеризували поведінку Китаю в Джидді як «активну» і назвали її «конструктивною». Але обидва слова несуть важливий зміст: Китай маневрує навколо конфлікту, а не принципово змінює свою позицію щодо нього.

Сі Цзіньпін нарешті провів телефонну розмову з президентом Володимиром Зеленським у квітні, але лише після того, як високопоставлений китайський дипломат спровокував скандал, поставивши під сумнів суверенітет колишніх радянських республік. Після переговорів у Джидді Москву одразу ж запевнили, що нічого не змінилося.

«Багато хто в Китаї розглядає вторгнення не з точки зору моралі, а більш цинічно, особливо з огляду на китайську підозрілість до США і, відповідно, до НАТО», - пише британське видання.

Читайте також: Politico: Що Китай насправді думає про Україну і війну?

Але війна змусила США витрачати менше енергії на вирішення напружених двосторонніх відносин з Китаєм. Також конфлікт зробив Москву більш залежною від Пекіна і більш чітко підпорядкованою. Китай також відчуває, що Росія не шукає швидкого виходу, а готується до тривалої війни, не в останню чергу тому, що другий термін Дональда Трампа різко покращив би її становище, а контрнаступ України не досягає того прогресу, на який багато хто сподівався. Це дозволяє Пекіну стежити як за сучасною війною, так і за реакцією Заходу на неї. І така інформація була б корисною в раді вторгнення на Тайвань.

Глава МI6 Річард Мур сказав минулого місяця, що Пекін був «абсолютним співучасником» Москви у війні проти України, підтримуючи агресора дипломатично і просуваючи російські тези. Китай не критикує вторгнення і навіть не визнає його таким, але сварить Захід за «односторонні санкції». Він кинув Росії економічне рятувальне коло. Китайські фірми постачають обладнання, корисне як для військових, так і для цивільних, наприклад, бронежилети і безпілотники.

Але Китай не постачає зброю і не хоче ескалації конфлікту або його поширення на ширший регіон. Він також не хоче бачити подальшу консолідацію Заходу як з міркувань безпеки, так і з економічних причин. Китай знає, що його партнерство з Росією погіршило ставлення до європейців до Пекіна. Заколот «Вагнера» також змушує замислитися. І Китай хоче, щоб його розглядали як миротворця, особливо представники Глобального Півдня.

Китайські висловлювання занепокоєння з приводу застосування ядерної зброї виглядають як натяки Заходу, а також попередження Москві: не штовхайте Владіміра Путіна надто далеко. Тим не менш, якщо вони матимуть якийсь ефект у стримуванні Росії, це можна тільки вітати. Китай, найбільший імпортер українського зерна, також має цілком прагматичні причини заохочувати Росію повернутися до чорноморської зернової угоди.

Читайте також: Китайська еліта таємно висловлює невдоволення діями Кремля щодо мирного врегулювання в Україні — ISW

Він наголосив на необхідності вирішення питання безпеки атомних електростанцій. І дехто сподівається, що це може відіграти корисну, хоча й незначну, роль у переговорах.

«Однак найважливішим питанням, напевне, залишається те, чого він не робить: утримується від посилення підтримки Росії. Саме тому Київ діє дуже обережно, намагаючись уникнути антагонізму з Пекіном», - пояснює видання.