UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Guardian: Чи Лукашенко справді втягне Білорусь у війну, в якій Росія вже програє?

Путіну точно цього хотілося б, але експерти сумніваються у здатності білоруської армії воювати проти України.

Впродовж всієї російської війни проти України диктатор Білорусі Аляксандр Лукашенка дуже обережно балансував. 24 лютого російські війська, які перебували на білоруській території, перетнули кордон України. Вони використали країну Лукашенка як відправну точку для наймасштабнішого вторгнення у Європі з часів Другої світової війни.

Але білоруський лідер не вступив у війну прямо і не відправив власну армію в бій, інколи нарікаючи, що російське вторгнення «затягнулося». Тепер зустрічі Лукашенка з Владіміром Путіним знову посіяли страх, що Мінск от-от приєднається до агресії, - пише The Guardian. Білоруський диктатор сказав, що його країна і РФ створять спільну військову групу і що тисячі російських солдатів приїдуть в країну у найближчі дні для навчань.

«Ми ще раз наголошуємо, що завдання регіональної оперативної групи суто оборонні. І всі активності, які проводяться зараз, націлені за забезпечення ефективної відповіді на дії біля наших кордонів», - сказав міністр оборони Білорусі Віктор Хренін.

Президент України Володимир Зеленський вказав на тривожні сигнали під час зустрічі лідерів країн G7 у вівторок, запропонувавши відправити миротворців ООН на українсько-білоруський кордон, які б не дозволили Лукашенку організувати «провокацію». Але попри тривожні сигнали, існують серйозні сумніви в тому, що Лукашенко справді готовий кинути свої війська у війну, в якій Росія вже програє, навіть під тиском з боку Путіна.

«Звісно, у Путіна багато важелів впливу. Але він не може переконати Лукашенка скоїти політичне самогубство. Саме тому я думаю, що Лукашенко точно спробує опиратися будь-яким підштовхуванням до повномасштабної війни», - сказав білоруський політичний аналітик і дослідник Фонду Карнегі за міжнародний мир Артьом Шрайбман.

«З іншого боку, я не можу гарантувати, що він зможе успішно ухилятися вічно. Є способи, за допомогою яких Росія може спровокувати Білорусь вступити в бій», - додав він.

Читайте також: Лукашенко заявив про розгортання "регіонального угруповання військ РФ та Республіки Білорусь"

Відмовившись віддавати наказ про наступ власній армії, Лукашенко може дозволити російським військам розміститися на кордоні з Україною, щоб максимально розтягнути українську оборону. Також він може дозволити Росії використати Білорусь як тренувальний майданчик для десятків тисяч мобілізованих росіян. Моніторинговий проект «Білоруський гаюн» повідомив, що навчання можуть відбутися у кількох державних будівлях у місті Єльськ за 17 кілометрів від українського кордону. Заняття в місцевій музичній школі, розташованій поблизу відділення міліції і іншої адміністративної будівлі, були скасовані. Місцевим жителям також заборонили фотографувати колони бронетехніки, яка почала прибувати в місто у середу.

Незалежний аналітик у сфері оборони і директор оборонного аналітичного центру Rochan Consulting Конрад Музика пояснив, що дуже мало організацій насправді стежать за білоруською армією, тому що вона «відносно слабка, і, попри риторику Лукашенка, там нічого немає». Армії Білорусі доведеться мобілізувати 20 тисяч чоловіків, щоб досягти своєї максимальної сили. І буде багато часу, щоб помітити стратегічно тривожні зміни, якщо Білорусь почне мобілізацію і перекидання військ до кордону.

Разом з тим, Музика зауважив, що зараз Білорусь проводить найбільш інтенсивні військові навчання з часів Холодної війни.

«Мінськ випробовує всі можливості так, ніби він готується до війни. Є три вірогідні пояснення такої поведінки: це підготовка до атаки НАТО, це спроба зв’язати українські війська біля кордону, щоб вони не були розгорнуті в інших районах або це підготовка до атаки проти України», - додав експерт, зауваживши, що він схиляється до другої і третьої версії.

Читайте також: ГУР: РФ намагається втягнути Білорусь у відкриту війну проти України

Однак, відео свідчать, що Росія не перекидає важку зброю в Білорусь, щоб атакувати Україну з її території. Схоже, що все якраз навпаки. Це Білорусь відправляє свої танки, боєприпаси і вантажівки в Росію. «Білоруський Гаюн» опублікував відео, на якому видно, як 8 танків Т-72А транспортують з Мінська в напрямку Росії. Очевидці повідомили про відправку 15-30 танків і щонайменше 28 вантажівок «Урал». Радник лідера білоруської опозиції Святлани Ціханоуської Франак Вячорка сказав, що він не вірить у те, що армія Білорусі вступить у війну проти України.

«Я дуже в цьому сумніваюся, у нас немає для цього жодних причин. Насправді, все якраз навпаки, військові командири намагаються заспокоїти своїх солдатів, запевняючи, що їх не втягнуть у війну. Тому що війська дуже стривожені, спостерігаючи за успіхом українців. Ніхто не хоче воювати за Путіна», - сказав він.

Вячорка також додав, що у білоруської армії немає можливостей, щоб воювати з Україною.

«У нас немає військ чи техніки. Багато техніки вже було передано РФ. Все, що можна було використати, використали. Боєздатних військ дуже мало, близько 7 тисяч солдатів, і вони не готові до наступальних операцій», - пояснив опозиціонер.

Однак, найбільше питання, скоріш за все, має політичний характер. Переживши протести в 2020 році, Лукашенко не хоче ризикувати своїм становищем, заглиблюючись в російську війну. Неофіційні опитування свідчать, що такий крок надзвичайно непопулярний в Білорусі.

Читайте також: Росіяни могли доставити 20 дронів-камікадзе "Шахід-136" у Білорусь – тероборона

«Він не хоче, щоб його втягували у війну, тому що це створить для нього дуже багато ризиків», - сказав Шрайбман, зауваживши, що опитування показали, що лише 10% білорусів підтримують пряму участь у війні проти України.

І оскільки Росія зараз відступає, приєднання до війни може прив’язати долю Лукашенка до російського вторгнення, що може закінчитися провалом.

«Авторитарні лідери дуже погано переживають військові поразки», - зауважив Шрайбман.