Звичайна армія Владіміра Путіна зазнає поразки від значно меншої сили, яка, щоправда, користується західнии технологіями і даними розвідки. Його абсурдні твердження, що Україна планує застосувати «брудну бомбу», означають, що Росія все більше схиляється до нетрадиційних методів ведення війни.
Про це в статті для The Guardian пише колишній командувач сил протидії хімічній, біологічній, радіологічній і ядерній загрозам Великої Британії і експерт з ядерної зброї Гаміш де Бреттон-Гордон. Він зауважує, що такий російський перехід не дивує, зважаючи на дуже гіркі успіхи армії РФ. І Путін, вочевидь, теж їх бачить. Російський автократ відреагував тим, що призначив генерала Сєргєя Суровікіна командувати військами в Україні. І звинувачення щодо «брудної бомби» - це просто рецепт генерала.
Бреттон-Гордон пояснює, що «брудна бомба» - це абсолютна химера, фантазія, покликана залякати людей в Україні і допомогти Росії посилити її нетрадиційну війну. Франція, Британія і США відкинули ці російські вигадки. А ООН відправляє інспекторів на запит України на два ядерні об’єкти, щоб довести, що звинувачення безпідставні.
«Успішної атаки з застосуванням брудної бомби ще ніколи не було. Але психологічний вплив у 10 разів більший, ніж фізичний. І Путін, схоже, сподівається, що це зламає волю українців», - пише експерт.
Він пояснює, що путінський стиль ведення нетрадиційної війни заснований на тому, щоб не вступати у протистояння з ворожою армією і натомість зробити цивільне населення мішенню. Тому Росія зосередилася зараз на тому, щоб атакувати мирних мешканців, вбивати людей дорогою на роботу або дітей, поки вони йдуть до школи. Потім, коли всі ці люди потраплять до лікарні з пораненнями, Росія атакує лікарні, щоб унеможливити лікування. Згідно з даними ВООЗ, близько 500 лікарень стали цілями ударів в ході цієї війни.
Росія розробила і випробувала свою концепцію нетрадиційної війни в Сирії. Вона включала застосування хімічної зброї режимом Башара Асада, коли його поразка здавалася неминучою. В серпні 2013 року повстанці збиралися штурмувати Дамаск, коли Ассад скинув на них зарин на околицях міста Гута, вбивши більше тисячі людей і зупинивши наступ. Він також розбив облогу міста Дума, яка тривала шість років, скинувши барельні бомби з хлором в 2018 році. Така зброя як хлор і «брудні бомби» смертельно ефективні завдяки терору, який вони сіють. ООН і вільний світ повинен повністю їх заборонити.
Автор сумнівається, що ядерна зброя буде застосована. Однак, все, що не дотягує до цього рівня, цілком можливе, особливо якщо російський контроль над критично важливим для Путіна Кримом буде під загрозою. У нетрадиційній війні існує дуже велика «брудна» ядерна загроза, яка може бути майже такою ж руйнівною, як і ядерна зброя на полі бою, якщо перетворити атомну електростанцію на саморобну ядерну зброю – по суті, на велетенську «брудну» бомбу.
Теоретично Женевська конвенція і правила війни забороняють такі нетрадиційні методи. Але Путін і його генерали, схоже, готові ігнорувати і одне, і інше. Британський експерт підкреслює, що новий прем’єр-міністр Великої Британії разом з союзниками з НАТО повинен подбати, щоб Путін ніколи не зміг застосувати свою найбільш руйнівну нетрадиційну зброю.