UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Economist: Близько мільйона росіян втекли з Росії через війну проти України

Це найбільший з 1920-х років відтік жителів з Росії, спричинений політичними потрясіннями.

Перша хвиля втечі припала на початок війни: до 300 тисяч росіян покинули РФ в перші кілька місяців повномасштабного вторгнення в Україну. Друга хвиля почалася, коли у вересні Владімір Путін оголосив «часткову мобілізацію». Відчайдушні молоді люди кинулися до прикордонних переходів, щоб уникнути призову.

«Визначити точний масштаб еміграції, спричиненої війною, досить складно. Не дивно, що Кремль не публікує даних з цього приводу. А незалежні оцінки варіюються від 500 тисяч до 1 мільйона. Але новий аналіз звузив цей діапазон», - пише The Economist.

Аналітична мережа Re: Russia вивчила різні оцінки та доступні дані з країн, які прийняли велику кількість російських емігрантів. Вони виявили, що з лютого 2022 року Росію покинули від 817 тисяч до 922 тисяч громадян. Найбільшими країнами-реципієнтами стали Казахстан і Сербія, кожна з яких прийняла по 150 тисяч росіян. Але громадяни РФ роз'їхалися по всьому світу. І оцінки свідчать, що 30-40 тисяч з них виїхали до США.

The Economist зауважує, що ці дані можуть бути не точними. Оскільки росіяни можуть подорожувати через кілька транзитних країн, перш ніж оселитися. Інші повертаються додому не впоравшись з завданням налагодити життя за кордоном. Часто вони скаржаться на на труднощі з працевлаштуванням. Деякі репатріанти припускають, що спробують емігрувати знову, як тільки у них з’являться фінансові можливості.

Читайте також: РФ нездатна захистити населення від війни — британська розвідка 

«Еміграція з путінської Росії - це не щось нове. За перші 19 років його правління країну залишили 1,6-2 мільйони людей (хоча цей рівень знижувався після турбулентного десятиліття після 1989 року). Показник значно зріс приблизно у 2012 році, коли Путін повернувся на посаду президента Росії на виборах, що супроводжувалися фальсифікаціями та протестами. Проте вторгнення в Україну спричинило найбільшу еміграцію, спричинену політичними потрясіннями, з 1920-х років», - пише видання.

Також важливим є профіль тих, хто може переїхати. Загалом, російські емігранти воєнного часу мають відносно високий рівень доходу, соціального капіталу і освіти. Це погана новина для Росії, як в економічному, так і в соціальному плані. Re: Russia вважає, що емігранти воєнного часу становлять приблизно 1% робочої сили Росії, що посилює гострий дефіцит робочих рук.

Інститут Гайдара у Москві повідомиив, що у квітні 35% виробничих підприємств не мали достатньо працівників. І це найвищий показник з 1996 року.

Читайте також: Росія вже переживає шалену демографічну кризу, а далі буде гірше — The Economist

Особливо гостро відчувається нестача кваліфікованих фахівців. За словами одного з кремлівських чиновників, у 2022 році країну залишили щонайменше 100 тисяч ІТ-працівників. Не маючи іншого бачення майбутнього, окрім міжнародної ізоляції і війни, Кремль буде намагатися зупинити цю тенденцію.