UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Atlantic: У Кремля проблеми з безпекою

Після атаки безпілотників у Москві і рейду через кордон росіяни починають задаватися питанням, чи справді у Путіна «все під контролем», як він каже.

Владімір Путін зберігає свою владу, обіцяючи росіянам, що у нього, як він висловився в 2010 році, «все під контролем». Атака на півдні Бєлгородської області цього тижня, розпочата з території України, викликала б тривогу за будь-яких обставин, але позування Путіна як того, хто все контролює, робить її особливо складною для пояснення.

Про це в статті для The Atlantic пише Анна Нємцова, додаючи, що низка поганих новин за цей місяць вказує росіянам на те, що їхня система безпеки руйнується. Спочатку був удар безпілотника по даху резиденції Путіна в Кремлі 4 травня.

«Тепер рейд в Бєлгородську область демонструє, що через півтора року війни у ФСБ, яка відповідає за кордони, немає достатньої кількості людей для захисту від невеликих підрозділів, які атакують з боку України. Росія навіть не змогла захистити розташоване поблизу сховище компонентів ядерної зброї, відоме під назвою «Бєлгород-22». Натомість вона просто вивезла ці матеріали», - йдеться в статті.

Росіяни в прикордонних регіонах починають усвідомлювати, що війна, яка зруйнувала десятки міст і сіл в Україні, приходить на їхню власну землю. Здавалося, що Бєлгород ніхто не захищає, тому у вівторок місцеві жителі зажадали відповідей від свого губернатора Вячєслава Гладкова в прямому чаті на сторінці в соціальної мережі VK. Губернатор Гладков зачитав запитання вголос: «Говорили, що все під контролем, що побудовані укріплення, якісь піраміди і так далі, але ворог їде до нашого обласного центру на танках. Чому на кордоні повнісінько дірок? І це ми ще не говоримо про постійні артилерійські та мінометні обстріли, про поранених мешканців - як так?».

Читайте також: Times: Російські добровольці, які стоять за рейдом у Бєлгородську область, готують ще один — на Москву

Скарга здавалася досить обґрунтованою. І чим більше інформації про рейд з'являлося, тим більше цей епізод ризикував обернути все російське націоналістичне виправдання війни проти самого Кремля. Зрештою, в рейді брали участь росіяни, які стверджували, що вони звільняють Росію від путінського режиму.

«Я згоден з вами. У мене набагато більше запитань до Міністерства оборони, ніж у вас», - сказав Гладков, закликавши своїх слухачів зробити власні висновки «з помилок, які були допущені».

Цього тижня росіяни робили висновки досить швидко. Тисячі людей сіли в автомобілі і покинули свої села в Бєлгородській області, не чекаючи подальших пояснень або допомоги від служб безпеки. На одному з відео видно, як місцеві жителі намагаються увірватися в старе радянське бомбосховище, кричачи на все горло.

Ілля Пономарьов - колишній член російського парламенту, який зараз перебуває у вигнанні. Він виступає речником «Легіону Свободи Росії», антикремлівської групи, яка проникла в Бєлгородську область.

«Пономарьов розповів мені, що солдати легіону були «всього в чотирьох кілометрах» від ядерного сховища «Бєлгород-22», і що метою групи було продемонструвати росіянам, що їхній кордон незахищений. Схоже, що ця атака досягла своєї психологічної мети», - пише Нємцова.

Націоналістичний російський телеканал «Царьград» виніс у заголовок програми питання про те, чи не нагадує «спеціальна військова операція» в Україні Другу Чеченську війну після року «бомбардувань... російських регіонів». Порівняння викликало темні спогади про бойові дії, які вбили тисячі мирних людей на Північному Кавказі і створили потоки внутрішніх мігрантів. Тепер росіяни знову стали внутрішньо переміщеними особами.

«Це просто шок, на півдні немає безпечного місця. Цій війні, вбивствам немає кінця, і ніхто не говорить нам, коли і як вона закінчиться. Жарти і погрози про ядерні гриби не смішні. Якщо єдине рішення - це ядерний удар по Америці, то у нас у всіх серйозні проблеми», - сказала 72-річна Ніна Михайлова, пенсіонерка з Краснодарського краю Росії.

Читайте також: На Бєлгородщині – обстріл. В Краснодарському краї – палає НПЗ

Член міської ради Санкт-Петербурга Боріс Вішнєвскій став одним з небагатьох опозиціонерів, які залишилися в системі влади Росії. Він зауважив, що російські генерали можуть «пообіцяти нам знищити все живе на нашому шляху», але тоді вони зіткнуться з проблемою, що «ФСБ, яка насправді відповідає за захист кордонів, зайнята полюванням і ув'язненням росіян за їхні повідомлення в соціальних мережах».

«Цього тижня деякі з моїх російських друзів розповіли, що зловили себе на тому, що ходять з відкритими ротами в абсолютному шоці. «Кордон має охороняти ФСБ, але вони цього не роблять, вони просто все більше і більше схожі на тупих бандитів», - сказав мені у вівторок колишній російський депутат Геннадій Гудков, який сам ветеран КДБ. Як і багато його друзів і колег у Москві, він здригнувся, почувши новини про танки і бронетехніку, які безперешкодно йшли з України в Росію. Ніщо не було під контролем», - пише Нємцова.

Путін вдає, що любить історію. Поки його спецслужби займалися подіями в Бєлгороді, він дивився на французьку карту, нібито датовану серединою 17-го століття, зі словом «Україна» на ній, але все одно наполягав на тому, що України не існувало до радянських часів.

Тим часом Євгєній Прігожин, який контролює групу найманців «Вагнер», будує політичний капітал на кожній невдачі російських військових. Коли почався наступ з України, і легіон захоплював село за селом, Прігожин у своєму Telegram-каналі накинувся на армію Росії: «Замість того, щоб гарантувати безпеку держави, одні ділять гроші, а інші виставляють себе на посміховисько. Немає ні керівництва, ні бажання, ні особистостей, готових захищати свою країну».

Читайте також: У Прігожина чергова істерика: Росії потрібні воєнний стан, мобілізація та закриті кордони

Україна, однак, стає тільки сильнішою, за словами Прігожина: «На початку нашої спецоперації в України було 500 танків, а зараз у них їх 5 тисяч. Якщо раніше 20 тисяч їхніх людей вміли воювати, то тепер 400 тисяч вміють воювати. Виходить, що ми їх дуже сильно мілітаризували».

Прігожин передбачив апокаліптичний кінець для путінського режиму в результаті нападу на Бєлгород. «Люди вийдуть на вулиці з вилами», - сказав він російським ЗМІ. Коли цей день настане, попереджає він, він буде тим, хто візьме ситуацію під контроль: «А потім прийдемо ми».