UA / RU
Підтримати ZN.ua

Теракти в Парижі означають, що ІД притисли до стіни – The Economist

Чим більше терористи будуть зазнавати поразок в Сирії, тим більше вони можуть робити спроб пролити кров на Заході.

Франція завжди була на перших позиціях у списку риторичних цілей "Ісламської держави".

"Знайте, що ми захопимо Париж, якщо буде на те воля Аллаха, перш ніж доберемося до Риму і Іспанії. А коли зробимо нестерпними ваші життя, ми знищимо Білий Дім, Біг Бен і Ейфелеву вежу", - говорив представник ІД Абу Мухамад аль-Аднані.

Терорист озвучив ці наміри в березні, але це був "довгостроковий план", який, за його словами, повинні були виконати "діти і внуки" колись у майбутньому, а не перед останніми вихідними у столиці Франції.

Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що в короткостроковій перспективі терористи закликали джихадистів їхати на війну в Ірак і Сирію, де вони захопили чималий шматок території. На відміну від "Аль-Каїди", яка зосереджується на атаках проти "далекого ворога" в Європі і США, "Ісламська держава" намагається створити "халіфат" в Іраку, Сирії і інших близькосхідних країнах, де державний устрій похитнувся.

Лідер терористичної групи Абу Бак аль-Багдаді ніколи не брав участь у міжнародних джихадах і ніколи не залишав територію Іраку і Сирії. Але кривава бійня в Парижі свідчить про те, що ІД змінює свою стратегію. Тепер вони влаштували два вибухи у Бейруті 12 листопада, знищили російський авіалайнер над Єгиптом 31 жовтня і найвірогідніше влаштували теракти в Анкарі 10 жовтня, в результаті яких загинули понад 100 людей.

Читайте також: Поліція Франції назвала імена ще двох виконавців терактів у Парижі – AP

В США і Європі кажуть, що організатори нападів у Парижі підтримували зв'язок з лідерами "Ісламської держави" в Сирії. Іракські чиновники кажуть, що їхній уряд попереджав західні країни про загрозу. Президент Франсуа Оланд заявив, що бійня була спланована і організована "закордоном". Якщо головні ватажки ІД дійсно спланували напад в Парижі, тоді очевидним стає те, що відбувається ескалація діяльності терористичної групи, яка до цього часу була скоріше натхненником ніж організатором терактів на Заході. В такому випадку питанням лишається в тому, чому ісламісти почали активніше діяти за кордоном.

Головною версією лишається те, що "Ісламська держава" в такий спосіб відповідає на посилення бомбардувань в Сирії і Іраку, через які терористи опинилися в скрутному становищі. Курдські бійці під прикриттям західних авіаударів відбили місто Сінджан на північному заході Іраку, погрожуючи перекрити головні канали забезпечення для двох головних бастіонів терористів у містах Ракка і Мосул. Іракська армія оточила захоплене місто Рамаді. А 12 листопада американський безпілотник вірогідно вбив головного ката "Ісламської держави" Мохамеда Емвазі, відомого як "Джихадист Джон".

Для "Ісламської держави" теракти закордоном тепер здаються найбільш ефективним способом відповісти на посилення втручання зовнішніх сил у сирійську війну, як от вторгнення Росії чи бомбардування з боку Франції. Атаки на Заході також можуть стати певною військовою пропагандою терористів.

Через те, що ІД слабне вдома, вона намагається зберегти грізне обличчя і продемонструвати силу там, де це можливо. Але якщо це лише задля стримування наступу Заходу, тоді така зміна стратегії буде контрпродуктивно. Західні уряди після терактів у Франції обіцяють завзятіше воювати проти "Ісламської держави" в Сирії. Зокрема, французькі винищувачі вже почали мстити терористам за бійню в своїй столиці.

Хай там що спричинило очевидні зміни в стратегії, вірогідно, краще думати, що це прояв відчайдушного характеру, який почав проявлятися. До цього часу риторика терористів була націлена проти "ворогів" на Близькому Сході. Тепер чим більше ІД буде під тиском вдома, тим частіше вона буде обирати легкі цілі на Заході, щоб спровокувати хвилю страшних заголовків у газетах, які можуть залякати людей.

У п'ятницю, 13 листопада, в Парижі відбулося шість терактів, один за іншим, відповідальність за які взяла на себе "Ісламська держава". Разведки США заявляє, що в цих атаках простежується слід "Аль-Каїди", а не "Ісламської держави". 14 листопада французькі правоохоронці ліквідували всіх виконавців терактів в Парижі.

Паризький прокурор на прес-конференції заявив про збільшення кількості жертв паризьких терактів до 129 чоловік, а поранених - до 352. З них 99 знаходяться в критичному стані. У зв'язку з цим прокурор не виключив зростання числа загиблих. ЗМІ інформують, що серед загиблих була 1 громадянка США та 1 підданий Великобританії. Прокурор зазначив, що всього було 3 групи терористів. З 8 убитих терористів - 1 громадянин Франції, 1 сирієць.