UA / RU
Підтримати ZN.ua

Теракти на південному сході Туреччини загострили відносини Анкари і Дамаска

Влада Туреччини затримала дев'ять осіб за підозрою в організації і проведенні терактів, в результаті яких загинули 46 людей в місті Рейханли на кордоні з Сирією.

Турецька влада звинуватила у суботніх терактах в Рейханли на південному сході країни, в результаті яких загинули 46 людей, сирійські спецслужби. За попередніми підсумками розслідування, у вибухах виявилися замішані співробітники Аль-Мухабарат - тобто, розвідка Сирії.

Як повідомляє ІТАР-ТАСС, глава зовнішньополітичного відомства Ахмет Давутоглу заявив, що Туреччина має право на "будь-які відповідні заходи". В даний час він перебуває з візитом у ФРН і по приїзду збирається обговорити теракти з прем'єром Тайіпом Ердоганом. Очікується, що у зв'язку з вибухами в Рейханлы не будуть скликати екстрену нараду НАТО.

До теперішнього часу турецька влада вже затримала дев'ять осіб за підозрою в причетності до вибухів, заявив віце-прем'єр Туреччини Бешир Аталай.

Глава МВС Муаммер Гюлер у свою чергу зазначив, що в числі затриманих "особи, які займалися плануванням нападів і проводили вивчення місць" терактів.

Аталай повідомив, що експерти продовжують вивчення на місцях вибухів і намагаються визначити, звідки прибули машини, які пізніше були підірвані, а також встановити їх власників. Аталай повідомив, що на даний момент число загиблих склало 46 осіб. "38 з них упізнані. 35 є громадянами Туреччини, троє - громадяни Сирії", - сказав він. 24 людини знаходяться у важкому стані.

Разом з тим, як повідомляє "Інтерфакс", сирійський міністр інформації Омран аз-Зоуби в неділю заявив, що Сирія не несе відповідальність за прогриміли вибухи.

"Сирія не робила і ніколи б не зробила такий теракт, так як наші цінності такого б не дозволили", - заявив міністр

Як зазначає РИА Новости, на думку відомого турецького військового аналітика Фатіха Ера, Туреччина не вступить у конфлікт з Сирією. "Туреччина не буде втягуватися у військовий конфлікт з Сирією, чого, мабуть, домагається сирійський режим. Швидше за все, буде звернення Туреччини в Радбез ООН і НАТО з метою виробити спільну тактику подальших дій. Мова йде про міжнародний тероризм, з яким має боротися світове співтовариство, а не тільки одна Туреччина", - заявив експерт.

Два вибухи з інтервалом в 15 хвилин прогриміли в суботу Рейханли біля будівлі мерії і в промисловому районі. За попередніми даними, вибухнули два замінованих автомобіля.

Майже третина населення Рейханли - 20-25 тисяч осіб - складають сирійські біженці. Прем'єр Туреччини Таїп Ердоган зазначив, що такий потужний приплив біженців з сусідньої країни давно вже викликає невдоволення місцевого населення, що сприяє створенню в місті напруженої обстановки.

Тим не менш, він запевнив, що Туреччина буде продовжувати гостинно приймати сирійських біженців.

Прем'єр-міністр Туреччини також висловив думку, що вибухи можуть бути пов'язані зі спробами Анкари врегулювати конфлікт з курдськими сепаратистами.

В останні місяці турецька влада змогла зрушити з мертвої точки вирішення однієї з найболючіших проблем - курдської. В кінці березня їм вдалося досягти угоди з курдськими сепаратистами про виведення бойових загонів з території країни. За іронією долі, Хатай, де розташований потерпіле місто Рейханли, є однією з провінцій, покинути які зобов'язалися бойовики. Ердоган у цьому зв'язку зазначив, що країна переживає важливий момент у своїй історії, і тому ризик провокацій підвищується.

Висновок бойовиків сепаратистської організації Робоча партія Курдистану (РПК) у рамках запущеного за участю Ердогана процесу мирного врегулювання розпочався 8 травня. !zn

Читайте також:

Курдські бойовики почали виведення своїх загонів з Туреччини до Іраку

Держсекретар США закликав Путіна виробити загальну позицію по Сирії

Башар Асад заявив, що Сирія в змозі впоратися з Ізраїлем

Дамаск назвав ізраїльську атаку на склади з ракетами оголошенням війни