UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тегеран зазнав “великої поразки” в Сирії, визнав високопоставлений іранський генерал 

Це суперечить офіційній риториці високопоставлених офіційних осіб Ірану.

Протягом багатьох тижнів іранські офіційні особи применшували значення падіння режиму свого союзника диктатора Башара Асада в Сирії. Але високопоставлений генерал Бехруз Есбаті запропонував напрочуд відверту оцінку удару, завданого Тегерану та перспективам іранської армії, пише NYT.

Читайте також: Іран стратив понад 900 осіб у 2024 році, в тому числі десятки жінок — ООН

Есбаті спростував офіційну позицію іранських лідерів щодо ситуації в Сирії, але заявив, що Тегеран все одно намагатиметься діяти в цій країні.

Аудіозапис промови Есбаті, виголошеної минулого тижня у Тегерані, з'явився в іранських ЗМІ — риторика промови різко контрастує з заявами президента, міністра закордонних справ та високопосадовців Ірану, які применшували масштаби стратегічної втрати Ірану.

“Я не вважаю втрату Сирії чимось, чим можна пишатися. Ми зазнали поразки, і поразки дуже серйозної, ми отримали дуже сильний удар”, - сказав Есбаті.

Також він заявив, що відносини Ірану з Асадом були напруженими протягом місяців до падіння режиму в Сирії. За словами Есбаті, сирійський лідер відхилив численні прохання підтримуваних Іраном ополченців відкрити фронт проти Ізраїлю з Сирії після нападу ХАМАС 7 жовтня 2023 року. 

Іранський генерал також розкритикував Росію, яка вважається важливим союзником, за те, що вона ввела Іран в оману, заявивши, що літаки РФ бомбардують сирійських повстанців, тоді як насправді вони скидали бомби на відкриті поля. Ще Есбаті розповів, що минулого року, коли Ізраїль завдав ударів по іранських цілях у Сирії, Росія “вимкнула радари”, фактично сприяючи цим атакам.

Генерал додав у своєму виступі, що Іран шукатиме шляхи для “вербування” сирійських повстанців.

“Ми можемо активізувати всі мережі, з якими працювали протягом багатьох років. Ми можемо активізувати соціальні прошарки, серед яких наші хлопці жили роками; ми можемо бути активними в соціальних мережах і формувати осередки опору. Тепер ми можемо діяти там, як робимо це на інших міжнародних майданчиках, і ми вже почали”, - сказав він. 

Промова здивувала іранців як своїм змістом, так і статусом “спікера”. Есбаті є вищим командувачем збройних сил Ірану та має за плечима широкий досвід роботи, в тому числі на посаді головнокомандувача кібернетичного підрозділу.

Відомий іранський аналітик і експерт з питань Сирії Мехді Рахматі вважає промову Есбаті важливою, оскільки вона показала, що деякі високопосадовці відходять від урядової пропаганди та стають на один рівень із громадськістю.

Втім, попри заяви високопоставленого генерала про активізацію мереж, поки незрозуміло, що Іран може реально зробити в Сирії, враховуючи громадську і політичну опозицію, з якою він зіштовхнувся в самій країні, а також проблеми з доступом до наземних і повітряних комунікацій.

Читайте також: З іранської вʼязниці звільнили італійську журналістку

Понад десять років Іран підтримував Асада, надсилаючи командирів і війська, щоб допомагати тому боротися проти опозиційних повстанців і терористичного угруповання “Ісламська держава”. За часів Асада Сирія була регіональним командним центром Ірану, звідки Тегеран постачав зброю і гроші своїй мережі регіональних ополченців, у тому числі “Хезболлі” в Лівані та палестинським бойовикам. Іран також контролював аеропорти, склади й керував базами з виробництва ракет і безпілотників у Сирії.

Про геополітичні наслідки ситуації в Сирії — у статті члена експертної ради Центру громадянських свобод В'ячеслава ЛіхачоваПадіння режиму Асада може масштабно вплинути на Україну. Як саме?”.