26 травня Тайвань виступив з мирною ініціативою, спрямованою на вирішкення територіальних суперечок у Південно-китайському морі. Мирний план, представлений на міжнародній юридичній конференції в Тайбеї, покликаний знизити напруженість у відносинах Китаю з своїми сусідами, повідомляє Reuters.
Президент Ма Інцзю закликав учасників спору тимчасово відкласти свої розбіжності і приступити до переговорів щодо спільного використання ресурсів в Південно-Китайському морі.
"Ми вимагаємо збереження свободи судноплавства в Південно-Китайському морі", – сказав президент.
Обсяг товарообігу, що проходить через Південно-Китайське море, оцінюється в 5 трлн. доларів на рік.
План Ма Інцзю нагадує пропозиції 2012 року для вирішення спору в Східно-китайському морі. Тоді Тайвань і Японія прийшли до угоди про спільний вилов риби в спірних водах.
Проте, представляється малоймовірним, що Китай, який претендує на більшу частину Південно-Китайського моря, прийме ці пропозиції, особливо якщо врахувати відносини Китаю з Тайванем.
"Ми вважаємо, що китайський народ, що живе по обидві сторони протоки, зобов'язаний спільно захищати територіальний суверенітет Китаю, включаючи морські території, і зберігати стабільність в Південно-Китайському морі" – сказав Хуа Чуньин, прес-секретар Міністерства закордонних справ Китаю, коментуючи пропозиції Тайваню.
Тайвань, як правило, зберігає стриманий підхід до таких питань, але має берегову охорону і військові об'єкти в регіоні, в тому числі злітно-посадкову смугу і майже добудований порт на острові Тайпин, також відомому як Іту Абу, найбільшому природному острові спірного архіпелагу Спратлі.
Острови Спратлі є спірною територією – затяжний спір ведеться між китаєм, В'єтнамом, Малайзією, Филипинами, Тайванем та Брунеєм. Нове загострення конфлікту відбулося в березні, коли стало відомо про спорудження Китаєм насипного острови навколо одного з рифових атолів архіпелагу. У зв'язку з цим командувач Тихоокеанським флотом США, в різкому тоні прокоментував дії КНР, звинувативши китайський уряд у "безпрецедентному акті захоплення території", додавши, що це чергова спроба зведення великої китайської пісочної стіни".
Раніше повідомлялося, що Пекін назвав провокаційним політ літака-розвідника США над Південно-Китайським морем.