UA / RU
Підтримати ZN.ua

Татарський активіст подав позов проти Росії в ЄСПЛ через кримінальне переслідування за критику анексії Криму – Ъ

Рафіс Кашапов був засуджений до трьох років позбавлення волі у вересні 2015 року.

Голова Татарського громадського центру Рафіс Кашапов подав позов проти РФ Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) для оцінки обґрунтованості кримінального переслідування за критику анексії Криму Росією, повідомляє видання "Коммерсантъ".

Зазначається, що скарга на положення ст. 280.1 КК РФ (заклики до порушення територіальної цілісності Росії) в ЄСПЛ подається вперше. Стаття з'явилася в російському кримінальному кодексі відносно недавно, в травні 2014 року.

Кашапов був затриманий і арештований в грудні 2014 року. За даними слідства, в соціальних мережах він неодноразово висловлювався проти "вступу" Криму у склад Росії, називаючи цей процес окупацією, говорив, що сподівається на "збереження територіальної цілісності України", а також допускав різкі висловлювання на адресу російської влади, відзначаючи, що ті утискають кримських татар.

Співробітники ФСБ, які розслідували справу пана Кашапова, в обвинувальному висновку так оцінювали висловлювання націоналіста в соцмережах: "За допомогою даних текстів формується негативне ставлення до дій РФ в Криму в 2014 році. При цьому, ігноруючи волевиявлення жителів Криму на референдумі в березні 2014 року, формується уявлення, що територія Криму приєднана незаконно". У вересні 2015 року Рафіс Кашапов був засуджений до трьох років колонії.

7 жовтня президент України Петро Порошенко підписав закон, який визначає 20 лютого 2014 року датою початку окупації Криму. Раніше офіційною датою початку окупації Криму, згідно з українським законодавством, вважалася дата набрання чинності Резолюції Генеральної асамблеї ООН про підтримку територіальної цілісності України від 27 березня 2014 року.

У квітні 2014 року Путін визнав, що російські військові дійсно діяли на території України в Криму на початку березні, коли там проходив так званий "референдум". За його словами, в Криму на той момент знаходилося близько 20 тис. російських військових.

Як повідомлялося, в результаті одного з захоплень російськими військовими українських військових частин у Сімферополі від вогнепального поранення в серце загинув український військовий прапорщик Сергій Кокурін і був поранений в шию і руку український капітан Федун.

У жовтні 2014 року лідер кримських татар, один з ініціаторів громадської акції по блокаді анексованого Росією Криму Мустафа Джемілєв заявляв, що за час окупації Криму Росією пропали безвісти 18 представників кримськотатарського народу. Багато татари заарештовані без будь-яких правових підстав.