UA / RU
Підтримати ZN.ua

Таліби захопили президентський палац у Кабулі: відео

Військовим і співробітникам адміністрації Гані «Талібан» обіцяє амністію, але вірять цьому далеко не всі.

Угруповання «Талібан» в неділю, 15 серпня, без опору взяла під контроль президентський палац в Кабулі після того, як президент Ашраф Гані залишив Афганістан. Озброєні бойовики дають коментарі пресі і роблять політичні заяви з президентського кабінету, що вважається ключовим «місцем влади» в країні, передає Al Jazeera.

Таліби обіцяють амністію військовослужбовцям урядових військ і співробітникам адміністрації, що втратила владу. 

Незважаючи на ці запевнення, величезна кількість людей намагається покинути країну. В аеропорту Кабула перебувають тисячі афганців, настрої близькі до панічних. Дороги до аеропорту забиті транспортом, утворилися багатокілометрові пробки.

Роботу аеропорту контролюють американські військові.

У найгіршому становищі опинилися мешканці захоплених талібами провінцій, які намагалися сховатися в Кабулі, сподіваючись, що столиця протримається якийсь час. Ці люди змушені перебувати на вулиці.

Іноземні держави намагаються організувати евакуацію своїх громадян з Афганістану. Непал повідомив про наміри вивезти 1,5 тисячі громадян. Про евакуацію посольства повідомили Об'єднані Арабські Емірати. Саудівська Аравія вже забрала всіх дипломатів з Кабула.

Читайте також: «Ситуація виходить з-під контролю»: генсек ООН оцінив перспективи Афганістану

Протягом двох тижнів таліби взяли під контроль 26 з 34 адміністративних центрів Афганістану і 15 серпня увійшли в Кабул. Прогнози американської розвідки щодо того, що афганський уряд може протриматися в Кабулі від 30 до 90 днів не виправдалися. Попередні розрахунки давали уряду від 6 до 12 місяців після виведення американського контингенту.

Активізацію «Талібану» спровокувало виведення з Афганістану американського військового контингенту. Воно розпочалося 25 квітня 2021 року за розпорядженням президента Джо Байдена, який пообіцяв покінчити з цим до 11 вересня - двадцятих роковин терактів 11 вересня 2001 року.

Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізацію в регіоні - в статті Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?» для читачів ZN.UA.