UA / RU
Підтримати ZN.ua

Світу дуже пощастить, якщо в наступні 70 років не станеться нова Хіросіма – FT

Експерт пише, що можливість застосування ядерної зброї у світі невпинно зростає.

На 70-ту річницю ядерного бомбардування Хіросіми ті, хто пригадував цю подію, недооцінюють рішення США завдати такого удару. Це дозволило закінчити Другу світову війну, уникнути довготривалої і дорогої війни проти Японії і змусити Холодну війну бути холодною.

"Однак постає питання не скільки історичне, як щодо майбутнього: чи вдасться світові прожити наступні 70 років без застосування ядерної зброї? Якщо коротко відповісти, то ні", - пише сторінках Financial Times президент Councilon Foreign Relations Річард Хаасс.

Він додає, що за останні роки вірогідність застосування ядерної зброї суттєво зросла і, схоже, зросте ще більше. Щоправда, навряд чи до цього вдасться хтось із п'ятірки ядерних держав, до якої входять США, Росія, Китай, Великобританія і Франція. У всіх цих країн, окрім потужних арсеналів, є ще й добре розвинена розвідка. Це зменшує вірогідність катастрофічних помилок і прорахунків.

"Єдина країна, яка завдає клопоту, - це Росія. Тому що дії президента Путіна обмежені значно менше, ніж у будь-кого з його попередників з часів Йосипа Сталіна. Але політичний конфлікт між Кремлем і США не настільки гострий, щоб в хід пішла ядерна зброя", - пише експерт.

Небезпечним сценарієм у Росії може стати початок політичної нестабільності і хаосу. Тоді терористи змогли б захопити російські ядерні бомби. Однак, на думку Хаасса, до застосування такого арсеналу більше схильні ті країни, які отримали її не так давно: Північна Корея і Пакистан.

"Запобігання подальшого розповсюдження ядерного озброєння і його застосування, напевне, стане найбільш складним завданням в ХХІ столітті. Сподіваюся, світ з ним впорається", - пише автор.

Видання Blomberg писало, що США і Росія знаходяться на порозі гонки ядерних озброєнь. Вільям Перрі та Дезмонд Браун, колишні міністри оборони США і великої Британії, заявляють, що Вашингтон і Москва порушують міжнародні правила, які були розроблені з метою скоротити ризик виникнення конфліктів.

16 червня президент РФ Володимир Путін заявив, що в 2015 році Росія поповнить свої ядерні сили 40 новими міжконтинентальними балістичними ракетами, для захисту від яких начебто марна будь-яка система протиракетної оборони.

А Віце-прем'єр РФ Дмитро Рогозін заявив, що модернізація ядерного потенціалу Росії ніяк не суперечать міжнародним зобов'язанням, які взяла на себе Москва.

У свою чергу, генсек НАТО Йенс Столтенберг назвав цю заяву Путіна про озброєнні російської армії новими міжконтинентальними балістичними ракетами небезпечним брязканням зброєю. Глава МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр назвав плани Путіна щодо розширення свого ядерного арсеналу рефлексами епохи "холодної війни".