Далекий і майже повністю забутий конфлікт в Нагірному Карабасі насправді дуже важливий, тому що Вірменія і Азербайджан стоять на перехресті геополітичних конфліктів.
Про це в редакційній статті пише The Guardian, нагадуючи, що цей заморожений конфлікт триває вже близько 20 років. Вірменія офіційно не визнала самопроголошену так звану "Нагірно-Карабаську республіку", однак підтримує її фінансовими і військовими методами. Росія ж виступає в якості союзника християнської Вірменії. З іншого боку мусульманський і тюркськомовний Азербайджан підтримує Туреччина.
Видання нагадує, що з минулого року відносини між Москвою і Анкарою зіпсувалися через війну в Сирії. Тому існує небезпека подальшої ескалації, якщо напругу не вдасться зменшити швидко. Адже великі регіональні сили, такі як Туреччина і Росія, можуть втрутитися, якщо повномасштабна війна почнеться в Нагірному Карабасі.
The Guardian нагадує про те, як турецький прем'єр-міністр Ахмет Давутоглу пообіцяв Азербайджану підтримку "до кінця". А Росія минулого тижня одразу ж зайняла позицію потенційного "миротворця", хоча роками озброювала як вірменів, так і азербайджанців.
"Разом з Придністров'ям, Абхазією, Південною Осетією і Сходом України Нагірний Карабах став черговим сепаратистським конфліктом, який може спалахнути в будь-який момент і призвести до загострення відносин Росії із Заходом", - йдеться в статті.
Видання зауважує, що після публікації "панамських документів" і офшорних скандалів, Баку може видатися цілком привабливою ідея піти в наступ і відвоювати територію Нагірного Карабаха. Але якими б не були мотиви у обох сторін конфлікту, міжнародній дипломатії варто швидко взятися за цю небезпечну кризу, перш ніж вона не призвела до непередбачуваних наслідків. А поки світ стежить, щоб Росія і Туреччина "обережно розігрувала свої карти".
Чергове загострення ситуації в Нагірному Карабасі сталося в ніч на суботу, 2 квітня. Сторони конфлікту звинувачують один одного в обстрілах по всій лінії фронту. У той же день прем'єр Вірменії заявив про нанесення силами країни істотних втрат азербайджанській стороні.
4 квітня Міністерство оборони Азербайджану оприлюднило відео знищення командного пункту вірменської армії в зоні конфлікту в Нагірному Карабасі.
5 квітня сторони повідомили про досягнення домовленостей про перемир'я, яке почалося о 12:00 за місцевим часом. За час ескалації загинули більше 60 військовослужбовців з обох сторін.