У п'ятницю, 27 січня, у річницю визволення радянськими військами в'язнів концтабору "Аушвіц-Біркенау" Освенцімі, у всьому світі відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. В останній тиждень січня у багатьох країнах проходять траурні церемонії. Особливі заходи, за традицією, проводяться на території меморіального комплексу Освенцім.
В газових камерах та крематоріях концентраційного табору "Аушвіц-Біркенау" фашистами було знищено понад мільйон євреїв, а також представників польської інтелігенції та радянських військовополонених. За різними даними, всього в таборі загинуло від півтора до двох мільйонів осіб різної національності, у тому числі близько 15 тисяч радянських громадян. Концтабору в Освенцімі було звільнено 27 січня 1945 року. В боях за його звільнення загинули понад 200 радянських солдатів і офіцерів.
Президент України Петро Порошенко у зв'язку з Міжнародним днем пам'яті жертв Голокосту вказує на неприпустимість повторення таких злочинів у майбутньому.
"27 січня світ вшановує Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, встановлений рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року. (...) Сьогодні нечисленні вже свідки розповідають нам про ті страшні події, а мовчазні схили і меморіали Бабиного Яру, інші місця упокоєння жертв нацизму несуть пам'ять про загиблих в століття. Це наша спільна біль... Зберігаючи пам'ять про Голокост, ми рішуче заявляємо про неприпустимість повторення подібних злочинів у майбутньому", - йдеться у зверненні глави держави.
Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту був встановлений Генеральною асамблеєю Організації Об'єднаних Націй в 2005 році - в 60-ту річницю визволення в'язнів Освенціма. Прийнята резолюція ООН 60/7 засуджує заперечення Голокосту і закликає всі країни вшановувати пам'ять жертв тієї трагедії.