У своїй провокаційній промові, яка може значно погіршити напружені відносини США та Китаю, державний секретар Сполучених Штатів Майк Помпео закликав «вільні нації» готуватися до боротьби з новою загрозою – тиранією з боку Китаю, повідомляє газета The Guardian.
«Сьогодні Китай посилює авторитаризм у своїй країні і стає загрозою для свободи у всьому світі», - сказав Помпео у своєму виступі у Президентській бібліотеці Річарда Ніксона в Каліфорнії.
«Якщо вільний світ не змінить комуністичний Китай, тоді комуністичний Китай змінить нас», - зазначив держсекретар, і додав, що побоювання 37-го президента США Річарда Ніксона стосовно комуністичного Китаю були пророчими.
«Президент Ніксон одного разу сказав про свій страх, що він створив “франкенштейна”, відкривши світу Комуністичну партію Китаю. І він мав рацію», - сказав Помпео.
Такі коментарі держсекретаря США можуть негативно вплинути на відносини між Китаєм та Сполученими Штатами, оскільки останнім часом суперництво між країнами значно зросло.
Представниця Міністерства закордонних справ Китаю Хуа Чуньін назвала Помпео «мурахою, яка намагається зрушити дерево», і прокоментувала його дії, як марні спроби розпочати «новий хрестовий похід проти Китаю».
У п’ятницю Міністерство закордонних справ Китаю вимагало закриття консульства США у китайському місті Ченду, як відповідь на закриття Сполученими Штатами консульства Китаю в Х'юстоні.
У четвер Міністерство юстиції США звинуватило чотирьох китайських вчених у шахрайстві при отриманні віз, а також у приховуванні зв’язків із Народно-визвольною армією Китаю. Троє з них перебувають під арештом, одна дослідниця переховується у Сан-Франциско. США заявляють про те, що четверо вчених намагалися незаконно отримати доступ до інформації про американські науково-технічні розробки.
«Це ще одна частина плану Комуністичної партії Китаю - скористатися нашим відкритим суспільством та експлуатувати академічні установи», - сказав помічник генерального прокурора Джон Демерс.
Усім чотирьом загрожує до 10 років в'язниці та 250 тисяч доларів штрафу, якщо їх визнають винними.
Пекін назвав ситуацію – безпідставним політичним переслідуванням, і засудив дії США.
«Уряд США постійно контролював, переслідував і навіть свавільно затримував китайських студентів та науковців. Китай зробить все необхідне для того, щоб захистити права та свободи своїх громадян», - заявив речник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Венбін.
Помпео додав, що Пекін нахабно скористався підтримкою США та Заходу, які допомогли йому стати одним із лідерів світової економіки за останні чотири десятиліття. Він рішуче критикував попередню владу США за те, що вона занадто прихильно ставилася до Китаю.
«Ми більше не можемо ігнорувати фундаментальні політичні та ідеологічні відмінності між нашими країнами. Цього тижня ми закрили консульство Китаю в Х'юстоні, оскільки воно було центром шпигунства. Пекін викрадав нашу інтелектуальну власність і комерційні таємниці, що поставило під загрозу мільйони робочих місць по всій Америці», - заявив держсекретар.