UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сутичка в небі назрівала відколи Росія вторглася в Сирію – The Times

Російська сторона навряд чи наважиться відповісти Туреччині за збитий Су-24 і, швидше за все, "покарає" туркменів.

Знищення російського бомбардувальника Су-24 військово-повітряними силами Туреччини може призвести до нового погіршення у відносинах між Москвою і Анкарою. Але світові держави зроблять усе, щоб не дозволити цій напрузі перерости в нову більш широку кризу.

Разом з тим, конфронтація в небі назрівала з того дня, коли Росія, граючи м'язами, вирішила втрутитися у сирійську громадянську війну, почавши бомбити повстанців, які воюють проти режиму Башара Асада.

Про це на сторінках The Times пише оглядач Кетрін Філп. Російські дії розлютили Туреччину, яка була одним з ключових спонсорів повстанських груп, котрі добиваються повалення режиму сирійського президента. Сильні економічні зв'язки між Анкарою і Москвою витримали чотири роки, хоча столиці підтримували різні сторони у сирійській громадянській війні. Але підтримка Дамаску з боку Росії перетворила сирійську стратегію Туреччини на хаос.

Минулого місяця Анкара двічі оголошувала Москві формальні попередження, коли її літаки опинялися в турецькому повітряному просторі. В НАТО тоді заявили, що російські винищувачі і бомбардувальники зовсім не випадково порушували турецький кордон. Врешті Туреччина збила Су-24, і це був крайній випадок самозахисту. Але навряд чи НАТО піде ще на якійсь кроки проти Росії в той час, коли Альянс розглядає можливість співпрацювати з нею проти "Ісламської держави".

Читайте також: Росія завдала ракетних ударів по району падіння бомбардувальника Су-24

Дипломати переконані, що вони тільки-но змогли добитися певного прогресу на переговорах з Москвою щодо політичного врегулювання конфлікту в Сирії, зокрема щодо процесу відставки Асада. Вони вважають, що Росія вже готова укласти угоду із Заходом, враховуючи, що вона дуже переоцінила свої військові можливості. Російські війська повернули під контроль Асада лише 50 квадратних миль території.

Одностайне схвалення Радою безпеки ООН резолюції, яка закликає усі країни "вжити усіх необхідних заходів" для знищення "Ісламської держави" розглядається також як свідчення дипломатичного порозуміння між Росією і Заходом. Але, попри те, що голосування щодо резолюції вже відбулося, Туреччина викликала посла РФ, щоб висловити своє невдоволення військовими діями в Сирії. Зокрема, Анкара проти того, щоб російські літаки бомбили позиції туркменських повстанських загонів неподалік від турецького кордону.

Як Росія відповість на збитий Су-24, поки не відомо. Анкара попередньо скасувала всі торгові угоди через вторгнення в її повітряний простір. Росія може вигадати якесь власне покарання. Пряма військова відповідь Туреччині навряд чи відбудеться попри те, що Путін звинуватив Анкару у "підтримці Ісламської держави". Швидше за все, мішенню російських літаків стануть повстанці-туркмени, які захопили в полон російських пілотів.

Читайте також: "Забирайся з Сирії": під російським консульством в Стамбулі проходить мітинг

Видання The Independent писало, що Туреччина вочевидь хотіла збити російський Су-24. На думку автора, можливо це сталося тому, що військова кампанія Росії у Сирії, яка почалася 30 вересня, розлютила Анкару, оскільки з того часу російські літаки почали постійно порушувати турецький повітряний простір.

24 листопада Туреччина збила російський бомбардувальник Су-24. Турецькі військові запевняють, що він порушив повітряний простір країни. Відомо також, що обидва пілоти встигли катапультуватися. Деякі ЗМІ повідомляли, що обидва пілоти загинули. Зокрема, сирійські турки опублікували відео з мертвим чоловіком в російській формі. Проте пізніше з'явилися повідомлення, що сирійській армії вдалося врятувати одного з пілотів, а другий перебуває у ополченців.

Літак, який порушував турецький кордон, протягом п'яти хвилин продовжував порушення, незважаючи на те, що 10 разів отримав попередження. Цей літак було збито двома винищувачами F-16 ВПС Туреччини в рамках правил ведення бойових дій. НАТО і Пентагон також підтвердили турецьку версію інциденту з Су-24.

Через деякий час російський вертоліт, що вилетів на пошук пілотів СУ-24, був збитий повстанськими групами в районі Латакії. Сирійська обсерваторія прав людини (SOHR) повідомила, що повстанці запустили у вертоліт протитанкову ракету. При цьому деякі ЗМІ повідомляли, що вертоліт був обстріляний, але йому вдалося благополучно повернутися на базу.