В 3 у повітрі пахне духом війни, що насувається. Старші люди в РФ скуповують сіль, сірники і крупи. Про всяк випадок.
"Таксист в Москві запитав мене, звідки я. "Із США", - відповіла я. Водій зітхнув: "Був там один раз. В Чікаго. Мені сподобалося. Але скажи: коли війна почнеться", - сказав він щиро", - пише журналіст Newsweek Джил Догерті, яка останні кілька місяців подорожувала Росією, Грузією і країнами Балтії.
Вона пише про місто Нарва неподалік російського кордону. Там на питання, чого бояться місцеві мешканців, відповідають дуже однозначно: "Чи буде місто наступним?". Естонці в прикордонних регіонах бояться, що Росія нападе на їхні населені пункти, відріже їх танками від решти країни чи застосує "гібридну" тактику, як в Україні.
В цей же час, політики в Естонії сумніваються, що Росія наважиться на відкритий напад проти країни НАТО. Але припускають, що вона може влаштувати неоднозначну атаку, щось таке, на що НАТО не буде реагувати, як кілька років тому в Грузії.
Тим часом, над Тбілісі низько над Палацом свободи низько літають гелікоптери з національними прапорами. Грузини святкують 25 років своєї незалежності від Москви. Самостійність країни, яка живе поруч з російським гігантом, безцінна, але дуже крихка. Тому грузити так сильно хочуть вступити в НАТО. Два регіони країни – Південна Осетія і Абхазія – досі під контролем Росії.
День незалежності дає надію, що цю ж таки незалежність вдасться зберегти. Незадовго до свята в країні пройшли військові навчання за участі американських і британських військ. Слово "Росія" в сценарії маневрів не згадувалося, але всі розуміли, до оборони від кого солдати готуються.
В Москві ж "воєнна гарячка" в розпалі. На відміну від Грузії чи Естонії, тут не шукають м'яких формулювань і говорять прямо: НАТО і Росія вороги і потрібно готуватися до "відкритої західної агресії". Одне з прокремлівських ЗМІ надрукувало матеріал із заголовком: "Новий російський бомбардувальник завдає ядерний удар з космосу". Але потім виявляється, що це брехлива історія, а технічна можливість провести таку атаку висмоктана з пальця.
Англомовний телеканал Russian Today продовжує нагнітати: "Смертоносний радіоефір: Росія почала випробовувати електромагнітну зброю, яка повинна повністю виводити з ладу ворожу електроніку". Потім виявляється, що це лише чергова пропагандистська байка. Але атмосферу підігріває не лише брехня в ЗМІ. Колишній президент СРСР Михайло Горбачов заявив, що НАТО на саміті у Варшаві нібито "оголосив війну" Росії.
"НАТО говорить про оборону, але насправді готується до наступу", - сказав Горбачов.
Представник Росії при НАТО Олександр Грушко говорить про "конфронтаційну політику" альянсу, яка опирається на "міфічні загрози" з боку Росії. На його думку, розміщення батальйонів в Естонії, Литві, Латвії і Польщі – це доказ, що ці країни "створені для військового і політичного тиску на Росію". А РФ, за його словами, немає іншого виходу, як відповісти на цю загрозу.
Теза "це не наш вибір" стала своєрідним виправданням у зовнішній політиці Росії на зразок риторики про "дружбу і мир" в часи СРСР, який нібито ніколи не хотів війни, але насправді був причетний до майже всіх конфліктів.
"Чи існують хоч якісь приклади того, що Росія руйнує систему безпеки в Європі? Це брехня! Швеція каже, що ми їм загрожуємо. Велика Британія каже, що ми загроза. Секретар НАТО Єнс Столтенберг вважає, що ми порушуємо порядок. Покажіть якісь приклади і будемо над тим працювати", - запевняла прес-секретар МЗС Росії Марія Захарова.
Російський президент Володимир Путін під час економічного форуму в Санкт-Петербурзі теж натякав, що нібито знає про плани Заходу атакувати його країну. Тим часом, один з російських експертів розповів журналісту Newsweek, що сам Путін або спробує відновити СРСР за допомогою "зелених чоловічків", або ж спробує вдати лідера, який об'єднує світ проти тероризму.
Раніше видання Gazeta Wyborcza писало, що Росія готується до війни, поки в ЄС закликають її задобрити. Експерти канадської розвідки CSIS вважають, що Москва відкриє новий військовий фронт і не буде приховувати свою причетність чи уникати відповідальності, як це було у випадку з Україною. цей же час, міністр закордонних справ Литви ЛінасЛінкевічус застерігає Європу від небезпечного задобрювання Росії. Литовський дипломат також підкреслив, що європейські лідери роблять помилку, закриваючи очі на наслідки російської війни проти України.Тим часом, Рада ЄС продовжила "кримські" санкції до 23 червня 2017 року. А вчора президент Ради ЄС Дональд Туск підтвердив намір ЄС продовжити й інші санкції проти Росії.