Будь-яка держава рано чи пізно зношується і гине в боротьбі з "багатозаколотними бажаннями" власних громадян. Про те, як Росії зберегти свою державність в умовах, коли "усюди спостерігається хронічний спад порядку і стабільності на тлі прогресуючих турбулентностей і розпаду", розмірковує у статті для сайту "Актуальні коментарі" колишній перший заступник глави адміністрації президента РФ Владислав Сурков.
Він нагадав про те, як на початку століття російська система влади зупинила лавину соціального хаосу та витягла травмовану країну з-під завалів розбудови. "Двадцять років стабільності, яких не вистачило Столипіну, тепер у нас є. І ще будуть. Вертикаль, порядок і скріпи гарантовані. Ці роки, точно, колись згадуватимуть як золоте століття. Однак, ліберальні експерименти на внутрішньополітичному блоці ставити вкрай ризиковано". Розгерметизація системи, цього добре працюючого сьогодні «соціального реактора» загрожує неконтрольованими викидами цивільного роздратування і здатна призвести до незворотної дестабілізації», - каже Сурков.
При цьому на сьогодні Сурков не бачить "прямої загрози для встановленого порядку. Система як ніколи, міцна, і хаос для неї не проблема".
Щоб знизити градус невдоволення громадян, Сурков пропонує "випустити пар" токсичної соціальної ентропії десь подалі. "Експортувати для утилізації на чужій території".
«Експорт хаосу справа не нова. «Поділяй і володарюй» — стародавній рецепт. Поділ - синонім хаотизації. Згуртовуй своїх+роз'єднуй чужих=правитимеш і тими, і іншими. Протягом століть Російська держава з його суворим і малорухомим політичним інтер'єром зберігалася виключно завдяки невтомному прагненню за власні межі. Воно давно розучилося, а скоріше за все, ніколи і не вміло виживати іншими способами. Для Росії постійне розширення не просто одна з ідей, а справжній екзистенціал нашого історичного буття", - нагадує Сурков.
Він зазначає, що Росія не втратила своїх імперських амбіцій. "Імперські технології ефективні і сьогодні, коли імперії перейменовані на наддержави. Кримський консенсус - яскравий приклад консолідації суспільства за рахунок хаотизації сусідньої країни. Скарги Брюсселя і Вашингтона на втручання Москви, неможливість врегулювання значних конфліктів по всій земній кулі без російської присутності не втратило імперських інстинктів”.
Сурков прогнозує, що Росія продовжить розширюватися, тоді як Китай може стати джерелом хаосу через внутрішні розбіжності, а Євросоюз у перспективі може бути як джерелом хаосу, так і його абсорбентом.
"Якщо так піде і далі, то ЄС стане процвітаючим полігоном для утилізації політичного сміття, куди волоцюги та шпигуни з усієї планети натягнуть гнилих надлишків класової та расової ворожнечі", - вважає Сурков.
Росія ж у наступному історичному циклі "отримає свою частку в новому всесвітньому збиранні земель (вірніше, просторів), підтвердивши свій статус одного з небагатьох глобалізаторів, як бувало в епохи Третього Риму чи Третього Інтернаціоналу. Росія розширюватиметься не тому, що це добре, і не тому, що це погано, а тому що це фізика.