Росію зобов'язали виплатити 50 мільярдів доларів колишнім власникам компанії "ЮКОС" після того, як апеляційний суд Нідерландів скасував попереднє рішення. Суд через розпад найбільшої нафтової компанії Росії тривав 15 років, пише газета Financial Times.
Наголошується, що РФ оскаржить рішення у Верховному суді Нідерландів.
Рішення Гаазького апеляційного суду у вівторок відновлює найбільше у світі арбітражне рішення після того, як колишні акціонери заявили, що "ЮКОС" був незаконно експропрійований російською державою після ув'язнення колишнього виконавчого директора Михайла Ходорковського, який в той час був найбагатшою людиною Росії та регулярно критикував президента Володимира Путіна.
Арешт Ходорковського у 2003 році та 10-річне ув'язнення за звинуваченням у несплаті податків і шахрайстві, значною мірою розглянуте міжнародними спостерігачами як політично мотивоване, подальший розпад "ЮКОС" і продаж в основному контрольованих державою нафтових компаній стали переломним моментом для правління Путіна, підкреслює газета.
Це рішення Апеляційний суд виніс через кілька тижнів після того, як Путін заявив, що хоче вписати в Конституцію РФ пріоритет російського права над міжнародним.
Після арешту Ходорковського російський уряд вилучив активи "ЮКОС. Згодом активи були продані, головним чином компанії "Роснефть" - контрольованій Кремлем нафтової компанії, яка зараз є найбільшим в Росії виробником нафти.
Акціонерам "ЮКОСа" спочатку було присуджено винагороду у розмірі 50 млрд доларів у 2014 році за рішенням арбітражного суду Нідерландів, але воно було скасовано окружним судом у 2016 році.
Нагадаємо, 19 січня 2017 року Конституційний суд РФ дозволив російській владі не виконувати рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) про виплати колишнім акціонерам ЮКОСу більше 1,8 млрд євро компенсації.
Детальніше про відмову Москви виконувати рішення ЄСПЛ щодо виплати колишнім акціонерам нафтової компанії ЮКОС компенсації читайте в статті Володимира Кравченка "Страсбурзький рахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".