У неділю, 5 листопада, у Сполучених Штатах сталася чергова трагедія. Під час недільної служби у баптистській церкві, в маленькому містечку Сазерленд-Спрінгс (штат Техас), недалеко від Сан-Антоніо, близько 11:30 за місцевим часом озброєний чоловік відкрив вогонь по прихожанам.
Чоловік був у пуленепроникному жилеті, одягнений у все чорне і озброєний напівавтоматичною гвинтівкою. В результаті стрілянини загинули 26 людей: 23 тіла були знайдені всередині будівлі церкви, ще два - зовні, один чоловік помер від вогнепальних поранень по дорозі в лікарню. 20 осіб постраждали.
Шериф округу Джо Текітт повідомив, що перед тим як зайти всередину церкви і стріляти там, злочинець зробив кілька пострілів на вулиці, потім по дорозі назад зробив те ж саме.
За словами шерифа, у парафіян не було жодного способу, аби втекти з будівлі церкви.
Після стрілянини чоловік викинув рушницю, сів у машину і спробував покинути місце злочину, так як один з місцевих жителів у відповідь почав стріляти в нього зі своєї зброї, і, за інформацією місцевих ЗМІ, поранив. Два місцевих жителя потім переслідували стрілка перш ніж він втратив контроль над своїм автомобілем і розбився. Пізніше його знайшли мертвим в машині, але поки неясно, що призвело до його смерті – нанесені травми в результаті переслідування, або ж він покінчив життя самогубством.
Хто стріляв
Як стало відомо ЗМІ, стрілянину в баптистській церкві в американському штаті Техас здійснив колишній військовий з ВПС США Девін Келлі.
Йому було 26 років, з 2010 року і до остаточного звільнення в 2014 році він встиг послужити в службі тилу на повітряній базі Холломан, Нью-Мексико. У 2012 році військовий трибунал засудив його за напад на дружину і дитину. Крім того, в 2014 році він був звільнений з дисциплінарних причин і перебував під арештом 12 місяців. За даними CNN, напівавтоматичну гвинтівку Ruger AR-556 Келлі придбав у спортивно-збройовому магазині в Сан-Антоніо в квітні 2016 року. Заповнюючи необхідні документи, він зазначив, що не мав проблем із законом.
Як повідомляє видання The Independent, посилаючись на місцеві ЗМІ, до трагедії сусіди Келлі в передмісті Сан-Антоніо, розповіли, що в останні дні вони чули інтенсивну стрілянину з боку його будинку.
"Це дійсно було гучно", - сказав 16-річний Райан Альберт, який живе через дорогу. "Спочатку я думав, що щось вибухає. Це був хтось, хто використовував автоматичну зброю", - додав він.
Мотиви злочину
За інформацією видання, мотиви злочинця поки не відомі. Судячи з усього, він планував напад на церкву таким чином, щоб загинуло якомога більше людей: в 11 ранку 5 листопада у Першій баптистській церкві починалася недільна служба. В будівлі у момент нападу перебували понад 30 осіб. Серед загиблих - 14-річна дочка пастора, а вік загиблих і поранених, за словами поліцейських, - від 5 до 72 років. Як мінімум вісім жертв стрільця - з однієї сім'ї. Масове вбивство в Сазерленд-Спрінгс стало найбільшим за кількістю жертв нападу на церкву в історії США.
Американські офіційні особи попередньо заявили про те, що у Келлі, схоже, немає зв'язків з організованими терористичними групами. Слідчі вивчають його повідомлення в Facebook, які він зробив за кілька днів до стрільби.
"Ми маємо справу з наймасовішою стріляниною в історії нашої держави. Трагедія посилюється ще й тим фактом, що це відбулося в церкві, в місці поклоніння", - сказав на прес-конференції губернатор Техасу Грег Абботт.
Реакція властей
Президент США Дональд Трамп назвав "жахливим актом зла" стрілянину в церкві і подякував тим, хто зупинив злочинця і надав негайну допомогу жертвам. Глава держави також висловив співчуття сім'ям.
"Наші думки і молитви з жертвами та сім'ями звірського нападу в Сазерленд-Спрінгс, штат Техас. Цей жахливий акт зла стався, коли жертви та їхні родини були на місці священного поклоніння. Ми не можемо висловити біль і скорботу, які всі ми відчуваємо, і ми не можемо уявити собі страждання тих, хто втратив тих, кого вони любили. Наші серця розбиті", - сказав він.
Стрільба в Сазерленд-Спрінгс знову спровокувала черговий виток дискусій про обмеження вільного продажу зброї в США з боку демократичних партій. Зокрема, екс-президент США Барак Обама після стрілянини в Техасі знову закликав обмежити носіння зброї і "запитати, які конкретні кроки ми можемо зробити, щоб зменшити насильство і арсенал зброї в нашому середовищі".
Сенатор з Коннектикуту Кріс Мерфі сказав, що республіканським законодавцям "треба подумати про те, чи варта політична підтримка збройової промисловості тієї крові, яка нескінченно проливається на землю американських церков, початкових шкіл, кінотеатрів і міських вулиць".
У свою чергу президент США Дональд Трамп заявив про те, що інцидент зі стріляниною в Техасі поки не вимагає негайного розгляду ситуації зі зброєю в країні.
"Ця ситуація зі зброєю, ми розглянемо її, але поки ще трохи рано її розглядати", - заявив Трамп в понеділок на прес-конференції в Японії, де перебуває з державним візитом.
"На щастя, у когось ще виявилося зброя, і він відкрив вогонь в протилежному напрямку, інакше було б ще набагато гірше", - додав Трамп.
Він визнав, що у США проблема з психічним здоров'ям існує і проявляється у найвищому ступені.
Як пишуть ЗМІ, очікувати, що в найближчі роки будуть прийняті якісь рішення з цього приводу не варто: всі гілки влади в США зараз контролюються республіканцями, які традиційно підтримують право на вільну купівлю зброї. Однак після трагедії в Лас-Вегасі навіть республіканці схиляються до ідеї заборони так званого "слизького приклада" - пристрою, який дозволяє вести стрільбу зі швидкістю автомата з напівавтоматичної зброї.