UA / RU
Підтримати ZN.ua

США здійснили перше повітряне десантування гуманітарної допомоги в Газу

38 тисяч пайків скинули уздовж середземноморського узбережжя Гази.

Американські військові в суботу здійснили перше повітряне десантування гуманітарної допомоги в Газу, пише Reuters.

Інші країни, включаючи Йорданію і Францію, вже доправили гуманітарну допомогу в Газу, де, за даними Управління ООН з координації гуманітарних питань, чверть населення - 576 тисяч осіб - перебувають за крок від голоду.

Американський десант використовував транспортний літак С-130, який скинув понад 38 тисяч пайків уздовж середземноморського узбережжя Гази. В операції також брали участь йорданські сили.

«Ми проводимо планування потенційних подальших місій з доставки допомоги з повітря»,— йдеться в заяві.

Представник адміністрації президента США на умовах анонімності заявив, що скидання не було узгоджене з жодною групою на місцях в Газі, однак американські чиновники бачили, як цивільні особи підходили до допомоги і розподіляли її між собою.

«Ми стежили за місцем, де була скинута допомога», — сказав він.

Інше офіційне джерело повідомило, що скидання відбулося над південно-західною частиною Гази і містом Мавасі.

У п'ятницю Білий дім заявив, що такі акції продовжуватимуться, і що Ізраїль підтримує цей захід.

За словами американського чиновника, адміністрація Байдена також розглядає можливість доставки допомоги морським шляхом з Кіпру. США вже кілька місяців закликають Ізраїль дозволити більше допомоги в Газу. Однак він не погоджується на це.

Деякі експерти вважають, що подібні недешеві і неефективні повітряні скидання свідчать про обмежений вплив Вашингтона на Ізраїль, який продовжує війну з ХАМАСом. Вашингтон озброює Ізраїль і вважає його одним зі своїх найближчих союзників у регіоні.

Інший американський чиновник сказав, що розподіл допомоги в Газі є серйозною проблемою, оскільки беззаконня посилилося, а злочинні угруповання забирають допомогу і перепродують її.

«Є спосіб вирішити цю проблему. І цей спосіб полягає в тому, щоб наповнити ринок. Залучити допомогу з усіх можливих джерел — з повітря, моря, суші. Намір президента полягає саме в цьому», — сказав він.

До конфлікту в Сектор Гази щодня надходило 500 вантажівок з товарами.

Агентство ООН у справах палестинських біженців UNRWA повідомило в п'ятницю, що упродовж лютого в Газу щодня в'їжджали в середньому 97 вантажівок, а у січні — 150.

Поставки через контрольно-пропускний пункт Рафах між Єгиптом і Газою майже припинилися. Хоча вантажівки іноді проїжджали через ізраїльський контрольно-пропускний пункт Керем-Шалом, їх блокували  ізраїльські протестувальники. За даними UNRWA, контрольно-пропускний пункт був взагалі закритий з 8 по 10 лютого і з 15 по 17 лютого.

Люди в Газі змушені їсти корм для тварин, щоб вижити, а медики кажуть, що діти помирають від недоїдання і зневоднення. ООН заявила, що стикається з «непереборними перешкодами» у передачі допомоги.

Міністерство охорони здоров'я Гази заявило, що в четвер ізраїльські сили вбили понад 100 осіб, які намагалися дістатися до конвою з гуманітарною допомогою поблизу міста. Ізраїль звинуватив у більшості смертей натовп, який обступив вантажівки з гуманітарною допомогою, заявивши, що жертви були затоптані. Ізраїльський чиновник також заявив, що пізніше війська «в рамках обмеженої відповіді» відкрили вогонь по натовпу, який, на їхню думку, становив загрозу.

Читайте також: Понад 30 тисяч людей загинули в Газі з початку війни у жовтні — CNN

Ізраїль заявляє, що прагне поліпшити гуманітарну ситуацію в Газі, і звинувачує бойовиків ХАМАС у тому, що вони наражають на небезпеку палестинське цивільне населення, використовуючи його в якості живого щита.

21 лютого Велика Британія та Йорданія так само з літаків скинули  чотири тонни допомоги, зокрема медикаменти, паливо і продукти харчування, для лікарні Таль Аль-Хава на півночі Гази.