UA / RU
Підтримати ZN.ua

США запровадили санкції проти оборонного сектору Білорусі та «гаманців» Лукашенки

Під санкції потрапили олігархи з оточення диктатора та підприємства, що заробляють для режиму гроші або постачають військове обладнання Росії

Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США 5 грудня запровадило санкції проти 11 юридичних і восьми фізичних осіб, завдяки яким існує авторитарний режим білоруського диктатора Аляксандра Лукашенки та які причетні до жорстокого придушення демократичного громадянського суспільства в Білорусі, корупційне фінансове збагачення сім'ї Лукашенки та співучасть у війні Росії проти України. 

«Ми продовжимо переслідувати джерела доходів режиму Лукашенки, його так званих особистих «гаманців», а також осіб, які сприяють російській агресивній війні в Україні, координують переміщення дітей з України до Білорусі та підтримують авторитарний режим Лукашенки», – заявив заступник міністра фінансів США з питань тероризму та фінансової розвідки Брайан Нельсон, йдеться у повідомленні американського мінфіну.

Читайте також: «Україна все одно буде наша» – Лукашенко заявляє, що Зеленський готується до втечі

Білоруські олігархи-«гаманці» та «генератори» доходів режиму 

Аляксандр Шакуцін – член найближчого оточення Лукашенки та один з провідних бізнесменів Білорусі, який заробив свої статки на приватизації за часів Лукашенки. Шакуцін був одним з найближчих прихильників Лукашенка і одним з його «гаманців», надаючи кошти Лукашенкі і його режиму в обмін на преференції та пільги. 

У 2020 році Шакуцін відкрито підтримав Лукашенку після фальсифікації виборів у Білорусі та очорнив продемократичних протестувальників. Проти нього вже запровадили санкції союзники США. Шакуцін продовжує намагатися обійти санкції через підставні компанії в Європі та на Близькому Сході, а також регулярно порушує заборони на імпорт техніки в Білорусь і Росію.  

Шакуцін контролює значну частину білоруського виробництва будівельної техніки та комплектуючих до неї через свою основну компанію «Амкодор». Наразі вона розробляє і планує виробляти ударні безпілотники та артилерійські вогневі системи. 

Читайте також: Європарламент визнав Лукашенка причетним до війни проти України

Павєл Топузідіс та Віктор Петрович – два найбагатші олігархи Білорусі, які є важливими «гаманцями» для Лукашенки і його режиму. Топузідіс є близькою довіреною особою і обіймав керівні посади у виборчій комісії в Мінську, а також був заступником голови Білоруської ради з розвитку підприємництва. Топузідіс, який зберігає значний вплив у Білорусі, особисто профінансував три хокейні палаци, в тому числі один в одній з особистих резиденцій Лукашенки. 

Через свою компанію «Табак Інвест», яка до 2017 року була єдиним приватним виробником тютюнових виробів у Білорусі, Топузідіс і Петрович контролюють 30% виробництва тютюнових виробів у країні. 

Також під санкціями:

«Управляюча компанія холдингу «Білоруська цементна компанія» (БЦК) – державне підприємство, яке об'єднує великі цементні заводи Білорусі в колективний холдинг із загальною виробничою потужністю близько 5 мільйонів тонн на рік. 

«Беллесбумпром» – державне підприємство, діяльність якого поділяється на кілька секторів: лісозаготівля, виробництво промислової деревини та виробів з неї; виробництво пиломатеріалів, целюлозно-паперова промисловість, деревообробка та виробництво меблів.

«Белтаможсервіс» – державний логістичний провайдер, який працює під егідою Державного митного комітету Білорусі. Він є основним джерелом доходів для режиму Лукашенка і сприяє масштабним схемам контрабанди в Росію на користь олігархів і режиму Лукашенка. Під санкції також потрапив гендиректор «Белтаможсервісу» Вадім Бабарикін.

Читайте також: Китай тримає Лукашенка за комірець та не дає Путіну з'їсти Білорусь — Клімкін

Санкції проти оборонного сектору

«Мінський механічний завод ім. С.І. Вавілова» – керуюча компанія холдингу «БелОМО» – державне підприємство, яке працює в оборонному секторі Білорусі, виробляючи та продаючи оптичні приціли для стрілецької зброї, в тому числі оптичні приціли та приціли з підсвічуванням прицільної сітки (виробляє «Зеніт БелОМО»). Під санкції також портапив гендиректор підприємства Аляксандр Мороз та гендиректор «Зеніту» Ніколай Гайчук.

Науково-технічний центр ЛЕМТ «БелОМО» – спеціалізується на дослідженнях і розробці, виробництві та модернізації оптико-електронних і лазерних приладів для безпілотних літальних апаратів, лазерно-оптичних систем для систем протиповітряної оборони, а також комплексних систем безпеки та захисту кордону. Підприємство також виробляє оптичні приціли і системи для легкого озброєння, лазерні далекоміри, далекомірні модулі на основі діодних лазерів і лазерні системи управління вогнем. Гендиректор ЛЕМТ Алєксєй Шкадаревич також потрапив під санкції. 

Читайте також: "Ми ж співагресори": Лукашенко вважає, що Білорусь має брати участь у переговорах між Україною та РФ

ВАТ «Алевкурп» – державне військове виробниче підприємство Білорусі, що спеціалізується на створенні нових радіолокаційних систем.

Науково-виробничий холдинг точного машинобудування «Планар» є розробником і постачальником компонентів для мікроелектроніки в Білорусі.

Група компаній «Горизонт» та пов'язані з нею підприємства працюють у секторах побутової та промислової електроніки, пластмас і транспорту в Білорусі. Група є важливим гравцем в оборонному ланцюжку поставок Росії, забезпечуючи російську армію дисплеями останнього покоління. 

Читайте також: Червоний Хрест виключив Білорусь із організації через голову осередку, який причетний до викрадень українських дітей

Нагадаємо, 5 грудня США запровадили санкції проти Дмітрія Шевцова – генерального секретаря білоруської організації Червоного Хреста – через його участь у викраденні Росією українських дітей. За даними Спільноти залізничників Білорусі, станом на червень 2023 року Лукашенка передав Росії понад 130 тисяч тонн боєприпасів для війни в Україні.