США запросили міністрів закордонних справ Ізраїля і кількох арабських країн на саміт НАТО у Вашингтоні наступного місяця. Це запрошення може посилити напруженість на саміті, оскільки країни мають різні позиції щодо війни в Газі.
Ювілейний 75-й саміт надає президенту США Джо Байдену можливість продемонструвати свою політику зміцнення міжнародних партнерств і альянсів Вашингтона. Але він також висвітлить те, що багато дипломатів вважають протиріччями в позиції Вашингтона щодо України та війни між Ізраїлем і ХАМАСом, повідомляє Financial Times.
І хоча країни-члени НАТО одностайні в підтримці України в її боротьбі з Росією, багато членів і партнерів Альянсу глибоко розділилися в думках щодо війни Ізраїля з ХАМАСом у Газі. Зазвичай НАТО запрошує на свої щорічні збори принаймні частину своїх партнерів, але на ювілейний саміт США запросили міністрів закордонних справ з 31 країни, які мають партнерські відносини з Альянсом, в тому числі з Японії, Австралії й Південної Кореї, частково намагаючись уникнути можливої напруженості через запрошення Ізраїлю.
Серед запрошених арабських країн — Єгипет, Йорданія, Катар, Туніс, Об'єднані Арабські Емірати і Бахрейн.
"Міністри закордонних справ країн-партнерів не братимуть участі в офіційних засіданнях НАТО, а будуть присутні на заходах на полях саміту, таких як вечеря з нагоди 75-ї річниці Альянсу", — зазначає газета.
Залучення до саміту деяких арабських країн та Ізраїля — це спосіб для США проілюструвати свою цінність як держави-організатора і переваги багатосторонніх альянсів, вважають аналітики.
Про те, що саміт НАТО, який відбудеться у липні насправді не про Україну, а про переобрання Байдена пише директорка Центру "Нова Європа" Альона Гетьманчук у статті "Саміт Байдена. Чому Україну не запросять до НАТО, а в Америці все ще бояться Путіна".