UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ризик виникнення космічної війни є дуже реальним — WP

Китай, Індія, Росія та США — активно діють у космосі.

Уряд США вважає, що Росія нещодавно запустила на орбіту "протикосмічну зброю", яку можна використати для атаки супутників, заявили цього тижня американські офіційні особи, що посилює побоювання з приводу нового рубежу для конфлікту між країнами. Представник Пентагону генерал Пет Райдер заявив, що, згідно з оцінками Пентагону, минулого тижня Москва запустила на низьку навколоземну орбіту супутник, який, "імовірно, є протикосмічною зброєю, здатною атакувати інші супутники", зазначає The Washington Post.

"Росія вивела цю нову протикосмічну зброю на ту саму орбіту, що й урядовий супутник США. Ми продовжуватимемо балансувати між необхідністю захищати наші інтереси в космосі й нашим прагненням зберегти стабільне і стійке космічне середовище", — підкреслив Райдер.

Кремль відкинув ці претензії. Росія заявила, що недавній космічний запуск не порушив міжнародного права. А експерти вважають, що претензії обох сторін непереконливі.

Читайте також: Білий дім відреагував на вето Росії щодо нерозміщення ядерної зброї у космосі

"Обидві сторони вельми неоднозначні у своїх заявах", — зазначив доцент кафедри міжнародних відносин Лестерського університету Бледдін Боуен, автор книжок з космічної війни та астрополітики й додав, що не вистачає конкретних деталей про російський запуск.

Однак ця суперечка свідчить про зростаючу дискусію про війну в космосі. Боуен сказав, що з такими державами, як Китай, Індія, Росія та США, які активно діють у космосі, "ризик виникнення космічної війни є дуже реальним".

За останні тижні Росія і США запропонували Раді Безпеки ООН протилежні резолюції, але жодна з них не була прийнята. Минулого місяця Росія наклала вето на очолювану США резолюцію, яка, як зазначає Вашингтон, була покликана запобігти гонці ядерних озброєнь у космосі.

Читайте також: США прагнуть посилити світовий тиск на Росію щодо нерозміщення ядерної зброї в космосі — NYT

Професор Військово-морської аспірантури та автор книг про космічну безпеку і конфлікти Клей Мольц вважає, що космічна війна "вже ведеться" протягом багатьох років, переважно у вигляді глушіння сигналів супутників.

"У міру того як космос стає дедалі тіснішим, країни нервують через можливі атаки на їхні об'єкти. Така [космічна] війна, звичайно, можлива, але вона завдасть шкоди всьому людству", — повідомив Мольц.

Нагадаємо, що США розбудовують значний потенціал для ведення війни в космосі на тлі швидкого розвитку Китаю та Росії. Міністерство оборони прагне придбати нове покоління наземних і космічних засобів, які дадуть змогу захистити супутникову мережу від нападу і, за потреби, вивести з ладу або знешкодити ворожі космічні апарати на орбіті.