UA / RU
Підтримати ZN.ua

США за час війни в Україні принаймні один раз використали спеціальну лінію зв'язку з Росією — Reuters

Так звану лінію «деконфлікту» використовують у надзвичайних випадках.

Створена між військовими Сполучених Штатів і Росії на початку війни Росії проти України лінія зв’язку, яка з’єднує Європейське командування збройних сил США та Центр управління національною обороною Росії, була використана лише один раз. Про це повідомляє Reuters із посиланням на джерело.

Американський чиновник, який говорив на умовах анонімності, сказав, що Сполучені Штати ініціювали дзвінок через лінію «деконфлікт», щоб повідомити про своє занепокоєння щодо російських військових операцій поблизу критичної інфраструктури в Україні.

Ймовірно, йдеться про російські військові операції навколо найбільшої в Європі Запорізької АЕС, яка перебуває під контролем Росії.

Жодних інших деталей співрозмовник видання не повідоив, втім додав, що після падіння ракети на території Польщі спеціальну лінії не використовували.

Американо-російська комунікація є важливою з початку російського вторгнення, враховуючи серйозний ризик того, що прорахунки будь-якої сторони можуть спричинити прямий конфлікт між державами, що мають ядерну зброю.

Лінія деконфлікту – це лише один із кількох способів спілкування військових США та Росії.

Пентагон заявив, що лінія була створена, щоб уникнути будь-яких ненавмисних зіткнень у повітряному просторі НАТО або на землі.

«Це не універсальна лінія скарг, де ми можемо просто взяти телефонну трубку та висловити занепокоєння щодо того, що Росія робить в Україні», — сказав тоді високопоставлений чиновник оборони США.

Інші військові канали включають поодинокі переговори на високому рівні між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром оборони Росії Сергєєм Шойгу. Вищі генерали США та Росії, генерал армії США Марк Міллі та російський генерал Валєрій Герасимов, також двічі говорили з початку війни.

Читайте також: У Euractiv розповіли про домовленість між Герасімовим та очільником військового комітету НАТО

Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван і директор ЦРУ Білл Бернс також контактували з російськими офіційними особами.

Відповідаючи на прохання прокоментувати лінію деконфлікту, Пентагон лише сказав, що він зберіг кілька каналів для «обговорення критичних питань безпеки з росіянами під час надзвичайної ситуації з метою запобігання прорахункам, військовим інцидентам і ескалації».

«Нас надихають нещодавні розмови високого керівництва Міністерства оборони з російськими колегами, і ми вважаємо, що продовження діалогу має вирішальне значення», — сказав речник Міністерства оборони.

Лінія деконфлікту перевіряється двічі на день, повідомив американський чиновник Reuters. Російськомовний представник Європейського командування США ініціює ці дзвінки з Вісбадена, що у Німеччині.

Під час холодної війни Сполучені Штати та Радянський Союз підтримували такі гарячі лінії на різних рівнях.