UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зміна ролей: Як Європа закликає США не втрачати інтерес до безпеки — Politico

Олаф Шольц вважає, що неспроможність Конгресу США фінансувати подальшу підтримку підірве здатність України до самозахисту.

Десятиліттями американські чиновники їздили до Європи, щоб вмовляти та переконувати європейських союзників, щоб ті витрачали більше на оборону. Але з того часу ситуація змінилась. Тепер європейські лідери приїжджають до Вашингтона, щоб закликати американських чиновників — не послаблювати свою підтримку європейської безпеки. Останнім це зробив канцлер Німеччини Олаф Шольц, який у п'ятницю 9 лютого здійснив короткий візит до столиці США, щоб виступити з особливим посланням: "Коли йдеться про здатність України захистити себе, підтримка з боку Сполучених Штатів є незамінною".

Шольц небезпідставно занепокоєний. Невизначеність щодо зобов'язань Америки перед Європою, а саме щодо того, чи буде вона продовжувати підтримувати світовий порядок, який був основою повоєнного успіху Німеччини, є глибокою зміною і викликом для Берліна, а також для решти світу, повідомляє Politico.

Читайте також: Маркарова: Зустріч Байдена та Шольца може просунути Україну до далекобійної зброї

Перебуваючи у Вашингтоні, Шольц ретельно підбирав слова. Він намагався переконати, а не засудити. Це також не прозвучало б правильно з вуст лідера країни, яка так помилялася щодо Росії й так довго недоінвестувала у власну оборону.

Імперіалістичні зусилля Росії в Україні можуть швидко перетворитися на пряму загрозу території НАТО. Дійсно, за словами міністра оборони Данії Трольса Лунда Пульсена, за оцінками НАТО, Росія може напасти на країну-члена Альянсу вже через три роки.

І такий крок не лише вплине на безпеку в Європі, але й матиме наслідки для США. Ще з часів Другої світової війни американці розуміли, що їхня безпека і безпека Європи є неподільними — і що присутність в Європі є найкращим способом гарантувати, що не буде Третьої світової війни.

Читайте також: Шольц назвав кроки, необхідні для недопущення перемоги Росії у війні проти України

"Неспроможність Конгресу США фінансувати подальшу підтримку підірве здатність України до самозахисту. Росія виграє. Всі інші, включно з Америкою, програють", — сказав Шольц.

Нарешті зникло давнє уявлення Німеччини про те, що безпека ґрунтується на торгівлі та взаємозалежності з потенційним супротивником. Все почалося з промови Шольца 27 лютого 2022 року, в якій він оголосив про "Zeitenwende" — історичний поворот країни. Визнаючи, що безпека залежить від сильної оборони, Шольц зобов'язався витратити 100 мільярдів євро на закупівлю нового обладнання і досягти мети НАТО — витрачати на оборону 2 % ВВП.

Читайте також: Законопроект про допомогу Україні просунувся в Сенаті США

До жовтня минулого року Німеччина надала Україні 38 мільярдів євро допомоги — значно більш ніж половина 71 мільярда євро, витрачених США  і це навіть не враховуючи майже 14 мільярдів євро, витрачених на прийом українських біженців. Втім, все це може не мати великого значення в дебатах про підтримку України в США, які глибоко загрузли у внутрішній політиці. Але це повинно мати значення для Європи й особливо для Німеччини.