UA / RU
Підтримати ZN.ua

США та Європа можуть втратити свою панівну роль у глобальній економіці — FT

Локдауни по обидва боки Атлантики відкрили нові можливості для економік, що розвиваються.

Президент США Джо Байден підписав пакет економічної допомоги США на 1,9 трлн доларів. Такий «хід» Америки може прискорити відносний економічний спад Європи та Великої Британії, особливо порівняно з Китаєм. У майбутньому Європа та США отримають менш масштабну роль у світовій економіці, оскільки країни, що розвиваються, будуть підвищувати свої темпи зростання, і такий сценарій фактично неминучий, пише Financial Times.

Однак наразі важко сказати точно, як швидко буде зменшуватися економічне домінування США та Європи, оскільки це частково залежить від політичних рішень, які приймаються сьогодні. Зараз президент США Джо Байден відтермінував відносний економічний занепад своєї країни, тоді як лідери ЄС можуть пришвидшити економічне падіння Європи.

Пакет економічної допомоги Байдена в розмірі 1,9 трильйона доларів, який був підписаний минулого тижня, безумовно, буде мати глобальні наслідки. У березневому оновленні своїх економічних прогнозів ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку) підрахувала, що пакет фінансової допомогти США може підвищити прогнозоване зростання глобальної економіки на один відсоток. А згідно з прогнозами зростання економіки США, то фінансовий пакет Байдена підвищив його із 3,3 до 6,5%. Адміністрація Байдена очікує, що рівень економіки США повернеться до свого звичного стану швидше на три-чотири роки саме завдяки фінансовому пакету. За даними ОЕСР, політична реакція Америки настільки сильна, що до кінця наступного року обсяг виробництва США буде на один відсоток вище, ніж було б до пандемії.

На відміну від США, єврозона все ще буде відставати більш ніж на 2 відсотки від свого очікуваного допандемічного рівня зростання, вважає ОЕСР. Велика Британія теж може зіштовхнутися з економічним падінням.

Це гарні новини для громадян США, але погані для європейців. Крім того, це також має геополітичні наслідки. Тобто, відносне падіння США дещо відтерміновується, тоді як економічна ізоляція Європи прискорюється.

Це не вперше, коли внутрішня реакція окремої країни на кризу прискорює глобальний економічний занепад західних країн. У 2008 році, безпосередньо перед світовою фінансовою кризою, валовий внутрішній продукт Китаю становив третину показника валового внутрішнього продукту США або ЄС (включаючи Велику Британію).

Однак лише через чотири роки це співвідношення досягло половини показника валового внутрішнього продукту ЄС унаслідок подвійної рецесії в Європі та дещо менше для США, які змогли забезпечити більш стабільне відновлення. Китаю вдалося фактично подвоїти швидкість свого зростання під час кризи.

Після того, як економіки багатих країн оговталися від фінансової кризи 2008 року, вони все ще відставали від економічних докризових прогнозів в середньому майже на 10 відсотків. Без цієї тенденції економічне зростання Китаю порівняно з великими західними економіками могло б бути менш масштабним.

Локдауни по обидва боки Атлантики тепер відкрили нові можливості для економік, що розвиваються, вони отримали шанс наздогнати багатші країни. Принаймні, це стосується таких держав, яким удалося відносно швидко стримати вірус і таким чином уникнути необхідності блокувати значну частину своєї економічної діяльності, як Китай, для прикладу. Якщо багаті країни знову будуть відставати від своїх прогнозованих темпів економічного зростання, це ще більше прискорить їхній спад порівняно з Китаєм.

Така тенденція виглядає цілком імовірною як для єврозони, так і для Великої Британії. Тим часом прогнози ОЕСР щодо Китаю набагато оптимістичніші. Пакет фінансової допомоги Байдена на деякий час відтермінував економічне домінування Китаю. Якщо обіцяний пакет інвестицій в інфраструктуру також втілиться в життя, зростання США може ще більше посилитися.

Це підтверджує геостратегічне припущення, яке лежить в основі підходу адміністрації Байдена: відновлення лідерства США у світі частково залежить від відновлення американської внутрішньої економічної сили.

Крім того, тенденція до економічного зростання, шанс на яку отримав Китай, стосується не всіх країн. За оцінками ОЕСР, кілька великих економік, що розвиваються, включаючи Мексику, Індію та Індонезію, можуть зіштовхнутися зі ще більшим економічним занепадом, ніж очікується.

Якщо Європа не стане набагато амбітнішою, її економіка ризикує вступити у тривалу рецесію. Але якщо США можуть швидко усунути економічну шкоду від пандемії, розкривши всю силу державних витрат, то це завдання має бути під силу і Європі, резюмує видання.

Читайте також: Politiсo: 2020 рік був найбільш смертоносним за всю історію США

Президент США Джо Байден підписав найбільший в історії пакет заходів з підтримки американської економіки в умовах пандемії коронавірусу обсягом 1,9 трлн доларів.

Церемонія підписання пройшла в Білому домі. Президент заявив, що це історичний закон, спрямований на «відновлення кістяка країни».