В часи кризи довіра - найбільш цінна валюта американського президента. Одна справа, коли іноземні партнери сумніваються у судженнях лідера 3, зовсім інша - коли вони не впевнені в його словах.
Про це на сторінках лояльної до Демократичної партії газети New York Times пише колишній заступник Держсекретаря США Ентоні Блінкен.
"В той час, як президент Дональд Трамп постав перед двома викликами в КНДР і Сирією, йому потрібно позбутися підриву довіри, який він сам же створює. Те, що він лишається головним споживачем і виробником фейкових новин і теорій змови, не лише погано впливає на нашу демократію, це небезпечно для нашої національної безпеки", - пише колишній американський чиновник.
Він наголошує, що кожне перекручене слово на Twitter підриває довіру до американського президента як всередині країни, так і за кордоном. Це має велике значення в часи, коли дезінформація стала зброєю найбільш небезпечних суперників США.
Частково проблема в тому, що у Трампа постійно "чешуться руки" повихвалятися в Twitter.Президент написав цілу серію нечітких послань в дусі "Північна Корея погано поводиться", "Північна Корея наривається", якщо Китай не допоможе, "ми вирішимо проблему без нього! США". Це дає Пхеньяну рідкісну нагоду взяти гору.
"Трамп завжди влаштовує провокації своїми агресивними словами", - сказав заступник міністра закордонних справ КНДР нещодавно.
Вихваляння Трампа також створюють ризик, що Північна Корея буде ставитися до його слів належним чином. Нечіткі погрози завдати превентивного удару можуть підштовхнути диктатора Кім Чен Ина до рішення вдарити першим, а потім думати про наслідки. Він може, приміром, завдати удару по Південній Кореї звичайною зброєю, щоб нагадати світу про свої можливості в той час, як США добиваються ліквідації північнокорейської ядерної програми. Це дуже швидко може перерости в конфлікт з жорстоким ядерним суперником.
Ще одна велика проблема Трампа - це те, що він не дружить з фактами, що підтверджують незалежні організації, які перевіряють його заяви щоденно. Серед його найбільших "хітів" вигадна про те, що Барак Обама "прослуховував" його дім, про теракт у Швеції, якого ніколи не було, про те, що Німеччина заборгувала НАТО велику суму грошей і про те, що демократи нібито змовилися з Росією, щоб підірвати американські вибори. Власні "качки" Трампа підривають його здатність протистояти пропаганді ворожих країн.
Автор зауважує, що президента США парвильно хвалили за ракетний удар по Сирії у відповідь на те, як режим Башара Асада застосував хімічну зброю. Але ця його відповідь спричинила інформаційну війну, в якій Асад і його російські союзники уникли обвинувачень у скоєних ними звірствах. Дамаск і Москва почали плодити альтернативні сценарії, розповідаючи, що це нібито американські літаки розбомбили склад з отруйним заріном, а всі докази проти режиму Асада були "сфабриковані".
"Ми не знаємо, де ті мертві діти були вбиті. Вони взагалі були мертві?" - заявив Асад.
Путін дуже добре знається на цих іграх з розповсюдження брехні для того, щоб заплутати простих споживачів новин і провести знак рівності між західними урядами і його власним. Армія тролів і телеканали на зразок RT несуть цю брехню по всьому світу. Створюється враження, що кожне джерело інформації сумнівне, а об'єктивної правди не існує.
Блінкен пригадує, як в часи роботи в Держдепартаменті разом з іншими колегами провів багато годин, розвінчуючи російську пропаганду і переконуючи людей в різних країнах, що саме Росія вторглася в Україну, вона перекидає війська і озброєння на українську територію і саме вона стоїть за знищенням малайзійського "Боїнга 777".
"Пропаганда Путіна зробила нашу роботу тяжкою, ніж ми очікували. Але у нас був козир в рукаві, який часто нас виручав: довіра до президента Обами. Іноземні лідери довіряли його слову навіть тоді, коли не погоджувалися з його політикою", - пише колишній американський чиновник.
Він нагадує, як в 1962 році президент Франції Шарль де Голь відкинув усі надані Держдепартаментом фото 90 ядерних ракет СРСР, пославшись на те, що йому достатньо самого слова президента Джона Кеннеді.
"Якщо Трамп продовжить розповсюджувати свою дезінформацію на різні теми, він знищить цю перевагу. І Америку будуть розглядати, як будь-яку іншу країну. А нашим ворошам саме це і потрібно. Це ускладнить здатність адміністрації об'єднати інших проти загроз для нашої національної безпеки", - йдеться в статті.
Тим часом, у Сенаті США розглянуть законопроект про боротьбу з "пропагандою і дезінформацією" РФ. Законопроект, після офіційного представлення, стане одним з щонайменше двох поширених в Конгресі в останні роки законів, які прагнуть змінити деякі операції міжнародних засобів масової інформації США.
В цей же час, видання Washington Post писало, що телешоу допомагають Путіну легко змінювати "ворогів" Росії. Впродовж останніх двох років пропагандистські шоу скеровують громадську думку в Росії від однієї кризи до іншої. Спочатку вони змушували росіян емоційно реагувати на революцію в Україні, потім на анексію Криму, знищення малайзійського авіалайнера "Боїнг 777" і тепер вторгнення Росії в Сирію.