UA / RU
Підтримати ZN.ua

США посилюють підтримку України, коли вона сама собі шкодить - The Economist

Вашингтон запровадив нові жорсткі санкції і думає передати українським військам зброю в той час, коли українські чиновники знову сфокусувалися на власному благополуччі.

Коли російські депутати відкоркували шампанське, щоб відсвяткувати перемогу Дональда Трампа на виборах, вони чекали, що США не будуть втручатися у ситуацію на пост-радянському просторі і ослаблять санкції, які були введені проти Росії за її війну проти України.

Але, як тепер кажуть деякі росіяни, було зарано випивати. Про це пише The Economist, нагадуючи, що 2 серпня Трамп підписав закон, який накладає нові санкції на Росію і обмежує можливості президента скасувати їх. За кілька днів до цього віце-президент Майк Пенс поїхав у Естонію і Грузію, де застеріг "непередбачуваного східного сусіда" від будь-яких подальших агресивних дій. Більше того, Америка може скоро передати Україні летальну зброю. Попередній президент Барак Обама відмовлявся від такого кроку.

Бездіяльність Обами критикувало багато республіканців включно з Куртом Волкером, який був американським послом в НАТО і має зв'язки з республіканським "яструбом" Джоном МакКейном. Минулого місяця Волкер був призначений спеціальним представником США з питань України. Дональд Трамп буде вирішувати, чи схвалювати передачу зброї українській армії. Але члени його адміністрації теж можуть бути залучені до процесу. Рішення може з'явитися вже за кілька тижнів.

Американські чиновники і їхні європейські колеги також обговорюють, чи варто нарешті почати використовувати терміни "агресія", "війна" і "російські сили" замість "конфлікт" і "сепаратисти" при описі подій на Сході України. Адже однією з причин, чому Росія так далеко зайшла, було те, що ні Захід, ні Україна не були готові назвати речі своїми іменами. Америка і союзники вмовили Україну утриматися від застосування сили, коли Росія вторглася і анексувала Крим через кілька тижнів після революції.

Після того, як Москва наважилася втрутитися в американські вибори торік, США, здається, готові діяти жорсткіше. Члени адміністрації Трампа розрахували, що у Росії не багато можливостей для ескалації. Тому Путін може вчинити інакше. Один з варіантів - окупувати Білорусь. Інший - спровокувати політичну нестабільність в Україні.

Видання зауважує, що дивно те, що Америка збільшує свою підтримку України якраз тоді, коли українські лідери почали більше зосереджуватися на власних економічних і політичних вигодах, а не на добробуті країни. Минулого тижня президент Петро Порошенко позбавив Михеіла Саакашвілі громадянства. Екс-президент Грузії, якого з рідної країни вигнав впливовий олігарх Бідзіна Іванішвілі, приєднався до українського уряду в 2014 році після революції з метою допомогти боротися з пострадянськими недугами.

Саакашвілі і інші активісти критикували Порошенка за відсутність політичної волі боротися проти корупції. Урядові прокурори забезпечили ці обвинувачення аргументами, почавши тиснути на антикорупційних активістів. Видання пише, що останньою ціллю прокурорів став "націлений на реформи" міністр фінансів Олександр Данилюк. Він намагався зробити українську систему відшкодування ПДВ більш прозорою, тому що нинішня стала джерелом корупції. Він також намагався скоротити бюджет прокуратури. 31 липня Генпрокуратура оголосила, що вивчає його записи про доходи і майно.

"Насправді ж проблема міністра фінансів бере початок з конфлікта між Порошенком і його власним урядом. Минулого місяця, коли Данилюк у Лондоні обговорював українські економічні реформи, Верховна Рада перекроїла державний бюджет за допомогою близьких друзів Порошенка. Деякі зміни, внесені за відсутністі Данилюка, зробили бюджет неможливим виконати і нагадують хитрі схеми, які практикував попередній режим. Бюджет також переоцінює очікувані податкові надходження від бізнесу, створюючи простір для вимагання", - йдеться в сттті.

Видання зауважує, що жодні поставки зброї з Америки не захистять Україну від її внутрішніх недугів, які перш за все роблять її вразливою перед російською агресією.

Раніше лояльне до Республіканської партії видання Wall Street Journal писало, що Трамп може стати козирем України, якщо він передасть українській армії летальну зброю. Видання зауважує, що у американського президента є шанс продемонструвати, що він не "ехо Барака Обами", який відмовив Україні в поставках летальної зброї. Трамп може привернути увагу Путіна, передавши допомогу Україні, яка показала, що готова боротися за свою незалежність.

Як писав у своїй статті для DT.UA Юрій Бутусов, країни Заходу не виробили чіткої доктрини надання військової допомоги Україні, внаслідок чого постачання Києву озброєнь стало предметом ситуативних рішень.

За його словами, західна дипломатія наполягає на необхідності припинити конфлікт в Донбасі і знизити ескалацію бойових дій, проте політики країн Заходу не пояснили своїм військовим, як саме можна домогтися виконання цих цілей.

Детальніше про проблемні аспекти американської військової допомоги Україні читайте в статті Юрія Бутусова "Військова техніка США для України: політичний символізм і цілепокладання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".