UA / RU
Підтримати ZN.ua

США посилили розвідку в Арктиці на тлі зростання присутності Росії в регіоні – LA Times

16 американських спецслужб безперервно стежать за обстановкою в Арктиці.

В той час, як Китай та Росія нарощують свою військову присутність у багатій природними копалинами Арктиці, розвідка США вперше з часів холодної війни інтенсифікує діяльність у даному регіоні, що свідчить про його зростаючої важливості, пише видання Los Angeles Times.

Протягом останніх 14 місяців понад 16 спецслужб США безперервно стежать за обстановкою в Арктиці. Повідомляється, що крім супутників і підводних датчиків ВМС американська розвідка використовує нещодавно відремонтовану канадську станцію прослуховування на Північному полюсі і норвезьке розвідувальне судно Marjata.

На канадській станції прослуховування, яка є частиною системи раннього попередження, знаходяться близько 100 американських офіцерів розвідки.

Видання зазначає, що останнім часом на тлі танення льодовиків в Арктиці і, відповідно, появи нових морських шляхів і відкриття доступу до великих покладів нафти і газу, США та інші "полярні" країни активізували свою діяльність в регіоні.

Наприклад, Сполучені Штати, Канада, Росія, Данія і Норвегія посилили дії щодо встановлення своєї юрисдикції над підводними шельфами в Північному Льодовитому океані.

Однез джерел у розвідці США на умовах анонімності повідомило, що в Арктиці на даний момент відбуваються події, які не спостерігалися ще 10 років тому. Видання підкреслює, що в основному американські спецслужби в Арктиці зосередили свою увагу на російській військовій інфраструктурі, зокрема, на Північному флоті РФ.

Читайте також: У США висловили побоювання з приводу дій російської армії в Арктиці

Росія продовжує нарощувати військову присутність в Арктиці і одночасно намагається переконати інший світ, що не прагне зробити Північний полюс новою зоною політичного і військового протистояння. Як пише Олексій Коваль у статті DT.UA ситуація навколо Арктики з кожним місяцем стає все гарячіше. Ще у 2001 р. Росія зробила першу спробу довести своє право на шельф за межами 200-мильної зони, але тоді Комісія ООН з меж континентального шельфу вважає непереконливими доводи росіян.

Нещодавно Росія з помпою оголосила, що її вченим в результаті декількох експедицій (остання завершилася у жовтні 2014-го) вдалося отримати нові дані про те, що підводні хребти Ломоносова і Менделєєва є продовженням російської континентальної окраїни (знаходиться між ними улоговину Підводників Росія також приписала собі). Крім того, згідно з повідомленням Міністерства природних ресурсів РФ, у заявку для ООН включений частково хребет Гаккеля. Таким чином, Росія висуває претензії на Північний полюс. Детальніше про це читайте у статті "Арктичний виклик Росії".