UA / RU
Підтримати ZN.ua

США пообіцяли Іраку будь-яку допомогу у боротьбі з бойовиками-ісламістами

Світова громадськість дуже стурбована: бойовики не приховують своїх планів найближчим часом вирушити на Багдад.

Влада США заявила про свою готовність надати допомогу Іраку в боротьбі з бойовиками з угрупування "Ісламська держава Іраку і Леванту", які за останні два дні взяли під контроль міста Тікріт і Мосул.

В заяві державного департаменту США йдеться про консультації з урядами Іраку та Туреччини і про те, що США готові запропонувати їм будь-яку необхідну допомогу, повідомляє російська служба BBC.

У свою чергу, міністр закордонних справ Великобританії Вільям Хейг заявив, що операції бойовиків в Іраку є ілюстрацією того, як конфлікт у Сирії підриває стабільність сусідніх держав.

Рада Безпеки ООН засудила напади бойовиків на іракські міста. За словами представників ООН, гуманітарна ситуація навколо Мосула, звідки були змушені тікати близько півмільйона жителів, "вкрай складна і погіршується з кожною хвилиною".

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун звернувся із закликом до міжнародного співтовариства проявити солідарність з владою Іраку, якій, за його словами, доводиться протистояти "настільки серйозній загрозі для безпеки країни".

ТАКОЖ: Друге за величиною місто Іраку захопили ісламісти: тисячі жителів і військові тікають у паніці

Як передають міжнародні агенції новин, бойовики не приховують своїх планів найближчим часом вирушити на Багдад.

Угрупування "Ісламська держава Іраку і Леванту", що є відгалуженням "Аль-Каїди", діє в основному на території Сирії, але зараз воно розширило свої операції на територію Іраку. За даними іракських сил безпеки, у ньому знаходиться від трьох до п'яти тисяч бойовиків.

Раніше ісламісти напали на іракське місто Тікріт, ще за день до цього захопивши місто Мосул. За повідомленням влади, озброєні люди взяли під контроль деякі частини Тікріта. Місто, що знаходиться за 150 км на північ від Багдада, відоме тим, що в ньому народився колишній президент країни Саддам Хуссейн.

У місті проходили запеклі бої - десятки бойовиків вели стрілянину з силами безпеки у будівлі управління адміністрації провінції Салах-ед-Дін.

Прем'єр-міністр Іраку Нурі Малікі пообіцяв вести боротьбу проти джихадистів і покарати представників служби безпеки, які залишили довірені їм пости.

Близько півмільйона жителів Мосула були змушені покинути друге за величиною іракське місто після того, як воно перейшло під контроль ісламістів. Серед тих, хто поспіхом покидає Мосул - солдати і офіцери іракської армії. Багато з них кинули зброю і переодяглися у цивільний одяг.

Угрупування "Ісламська держава Іраку і Леванту" дотепер взялло під свій контроль практично всю провінцію Ніневія на півночі Іраку.

Десятки тисяч біженців направляються до Курдистану, де місцева влада розгорнула для них тимчасові табори.

Влада Курдистану звернулася до агенції ООН у справах біженців із закликом про допомогу.

Ісламісти захопили громадян Туреччини, які працювали у турецькій дипломатичній місії у Мосулі. За повідомленням турецької влади, ісламісти утримують близько 50 турків.

Джихадисти, які захопили Мосул, випустили на свободу сотні ув'язнених місцевих в'язниць і захопили місцевий аеропорт. Губернатор провінції втік із Мосула, сили армії і поліції залишили свої пости. !zn

Читайте також:

У Багдаді на католицьке Різдво терористи підірвали понад 20 християн

До США під виглядом біженців могли в'їхати кілька десятків терористів з Іраку