UA / RU
Підтримати ZN.ua

США почали розгортати систему ПРО у Румунії

Для участі у церемонії розгортання системи ПРО до Румунії прибудуть заступник міністра оборони США з політичних справ Джеймс Міллер і низка високопоставлених представників країн-членів НАТО.

На базі у Девеселу на півдні Румунії 28 жовтня стартують роботи з розміщення протиракетного комплексу як частини створюваної Сполученими Штатами і НАТО європейської ПРО, повідомляє "Інтерфакс" з посиланням на американське посольство у Бухаресті. Для участі у церемонії початку розгортання системи ПРО до Румунії прибудуть заступник міністра оборони США з політичних справ Джеймс Міллер і низка високопоставлених представників країн-членів НАТО.

Росія тим часом знову закликала Сполучені Штати і НАТО спробувати спільно вийти з глухого кута у зв'язку з обговоренням проблеми ПРО, яка є ключовою у зростанні напруженості у відносинах між Москвою і Вашингтоном. Але, у той же час, Москву не влаштовують лише розмови США і НАТО про ненаправленість європейської ПРО проти РФ. Цю тему підняв міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, виступаючи на 8-му засіданні українсько-російського підкомітету з міжнародного співробітництва. "Ми готові до конструктивного діалогу і з США, і з НАТО, відкриті для пошуку компромісу, але не будемо робити вигляд, що постійні розмови про те, що це все не проти Росії, не будемо робити вигляд, що такі розмови можуть якоюсь мірою нас влаштувати", - сказав голова МЗС РФ.

У грудні 2011 року між США і Румунією було укладено угоду з оборони від балістичних ракет. Згідно з цим документом, на колишній авіабазі у Девеселу буде розгорнуто американський багатоцільовий зенітно-ракетний комплекс Aegis, оснащений ракетами-перехоплювачами Standard Missile 3 (SM-3).

За даними американського посольства у Бухаресті, вартість комплексу, призначеного для перехоплення балістичних ракет середньої і меншої дальності, становить 134 мільйони доларів.

У середині жовтня прес-секретар Пентагону Джордж Літтл підтвердив плани розгорнути елементи ПРО в Румунії і ввести їх в експлуатацію в 2015 році. А минулого тижня про це ж повідомляв генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен.

Будівництво протиракетної системи в Румунії є частиною Європейського поетапного адаптивного підходу (ЄПАП) ПРО США. В рамках ЄПАП спочатку планувалося створити ЄвроПРО в чотири етапи - на першому розмістити чотири американських есмінці Aegis з протиракетами SM-3 і радар у Туреччині, на другому - батареї протиракет у Румунії, на третьому - у Польщі, на четвертому - до 2020 року планувалося переоснастити всі комплекси більш досконалими протиракетами.

У 2012 році на саміті НАТО у Чикаго було оголошено про запуск першої фази системи Європро. Проте навесні цього року влада США оголосила про відмову від четвертого етапу розгортання системи ПРО у Європі. В той же час Вашингтон підтвердив, що плани розмістити елементи ПРО на території Польщі та Румунії залишаються в силі.

Росія продовжує висловлювати занепокоєння у зв'язку з планами створення американської ПРО в Європі, сприймаючи їх як загрозу своїй безпеці, незважаючи на запевнення американської сторони, що система жодним чином не зачіпає інтереси РФ.

Росія і НАТО домовилися співпрацювати за проектом Європро на саміті у Лісабоні у 2010 році, але переговори незабаром зайшли у глухий кут через відмову США надати юридичні гарантії ненаправленого розгортання системи проти російських сил стримування. Тема ПРО стала однією з ключових причин зростання напруженості у двосторонніх відносинах.

Нагадаємо, що співпраця у сфері ПРО обговорювалося на зустрічі голови Пентагону Чака Гейгела з румунським колегою 18 жовтня у Вашингтоні. Прес-секретар Пентагону Джордж Літтл підтвердив, що введення системи в експлуатацію заплановано на 2015 рік. "За дорученням міністра Гейгела його заступник Джеймс Міллер пізніше цього місяця відвідає церемонію закладання першого каменя на місці зведення об'єкта у Девеселу", - йдеться в повідомленні.

Батарею наземного базування з перехоплювачами SM-3 IB буде розгорнуто на базі національних ВПС у румунському Девеселу в рамках другого етапу створення ЄвроПРО.

Зазначимо, що у США останнім часом лунають думки про неефективність системи протиракетної оборони в Європі. Зокрема, співробітники Пентагону допускають, що приміщення ряду елементів технологічного ланцюжка у Польщі та Румунії не має практичного сенсу. !zn

Читайте також:

США приступлять до будівництва об'єкта ПРО в Румунії вже у жовтні

США урізали проект ЄвроПРО через брак грошей

США планують розгорнути систему ПРО у Польщі в 2018 році